Avrupa Birliği'nin iklim değişikliğindeki küresel liderliği: Aşırı sağ partilerin etkisi
The European Union's global leadership on climate change: The impact of far-right parties
  1. Tez No: 956730
  2. Yazar: BENGÜ SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELCEN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Avrupa Birliği (AB), 2019 yılında ilan ettiği Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) ile 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim nötr kıtası olma hedefini benimseyerek, iklim değişikliğiyle mücadelede küresel liderlik ortaya koymuştur. Bu vizyon, AB'nin 2016 yılında yürürlüğe giren Paris Anlaşması kapsamındaki taahhütlerine bağlılığını da pekiştirmektedir. Ancak 2024 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, bu liderlik iddiasını sorgulayan tartışmalara yol açmıştır. Seçimlerde oy oranlarını kayda değer biçimde artıran aşırı sağ partiler, iklim politikalarına yönelik eleştirilerini hem ekonomik hem de ideolojik gerekçelerle dile getirmiştir. Bu tez, seçim sonrasında AP'de temsil edilen aşırı sağ partilerin AYM'ye yönelik söylemlerini inceleyerek, bu söylemlerin AB'nin iklim politikaları ve küresel liderlik iddiası üzerindeki olası etkilerini tartışmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemleri temelinde yürütülen çalışmada, 2024–2029 yasama döneminde 10 Haziran 2024 – 2 Nisan 2025 tarihleri arasında AP tutanaklarından seçilen AYM ile ilgili 630 söylem, tematik kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, aşırı sağ partilerin AYM'ye yönelik eleştirilerinde ekonomik maliyetler, sanayi rekabeti, enerji güvenliği ve toplumsal yaşam tarzı gibi başlıkların öne çıktığını göstermektedir. Bu söylemler, AYM'yi yalnızca çevresel bir strateji değil, aynı zamanda siyasi ve kültürel bir tehdit olarak çerçevelemektedir. Çalışma, aşırı sağ partilerin AYM'ye yönelik söylemsel karşı çıkışlarının, AB'nin iklim hedeflerine muhtemel etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) has demonstrated global leadership in the fight against climate change by adopting the goal of becoming the world's first climate neutral continent by 2050 with the European Green Deal (EGC) announced in 2019. This vision also reinforces the EU's commitment to its commitments under the Paris Agreement, which entered into force in 2016. However, the 2024 European Parliament (EP) elections have led to debates questioning this leadership claim. Far-right parties, which significantly increased their vote share in the elections, voiced their criticism of climate policies on both economic and ideological grounds. This thesis aims to analyse the discourses of the far-right parties represented in the EP on the ECHR after the elections and to discuss the possible effects of these discourses on the EU's climate policies and global leadership claim. In the study conducted on the basis of qualitative research methods, 630 discourses on the Constitutional Court selected from the EP minutes between 10 June 2024 and 2 April 2025 in the 2024-2029 legislative period were analysed by thematic coding method. The findings show that topics such as economic costs, industrial competition, energy security and social lifestyle come to the fore in the far-right parties' criticisms of the Constitutional Court. These discourses frame the CC not only as an environmental strategy but also as a political and cultural threat. The study aims to analyse the possible implications of far-right parties' discursive opposition to the ECC for the EU's climate goals.