Betonarme çerçevelerin sarılma bölgesi uzunluklarının davranışa etkisi üzerine analitik çalışma
Analytical study on the effect of the length of the hugging zone of reinforced concrete frames on behavior
  1. Tez No: 956736
  2. Yazar: MEHMET REİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada her yıl meydana gelen depremler ve afetler neticesinde çok sayıda insan ölmektedir. Bu depremler sebebiyle çok sayıda bina hasar almakta ve ekonomik kayıplara da sebep olmaktadır. Deprem sebebiyle yıkılan binalar incelendiğinde, en çok yapılan hatalar zayıf beton kullanımı, işçilik hataları, yönetmeliklere uyulmaması olarak sıralanabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda yapıların depreme karşı dayanıklılığında çerçeveler üzerinden bakılması yaygınlaşmaktadır. Eleman bazında yapılan deneysel çalışmalar sisteminin bütününü yansıtmada eksik kalabilmektedir. Ayrıca betonarme binaların sünek davranışını sağlayabilmenin temel koşulu kolon kiriş birleşim bölgelerinin güvenli olmasına bağlıdır. Betonarme yapıların tasarımında sıklıkla kullanılan ulusal ve uluslararası yönetmeliklerde kolon-kiriş birleşim bölgelerinin tasarımına önem gösterilmektedir. Dünyada son yıllarda meydana gelen depremler sonrasında yıkılan birçok yapının kolon-kiriş birleşim bölgesinde alınan hasar sonrasında yıkıldığı görülmüştür. Bu sebeple özellikle deprem tehlikesi altındaki yapılarda potansiyel hasar bölgelerinin daha güven-li tasarımı için özel şartlar geliştirilmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) kolon-kiriş birleşim bölgelerinin sismik tasarımında çeşitli sınırlandırmalar getirmiştir. Bu çalışma kapsamında farklı kesme açıklığı, farklı sarılma bölgesi uzunluğu ve farklı eksenel yük durumuna sahip çerçevelerin sismik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda TBDY-2018'de önerilen sarılma bölgelerinin uzunlukları tahkik edilmiş ve öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many people die as a result of earthquakes and disasters that occur every year in the world. Due to these earthquakes, many buildings are damaged and cause economic losses. When the buildings collapsed due to earthquakes are examined, the most common mistakes can be listed as the use of weak concrete, workmanship errors, and non-compliance with regulations. In recent studies, it has become increasingly common to examine the earthquake resistance of buildings through frames. Experimental studies conducted on an element basis may fail to reflect the entire system. In addition, the basic condition for ensuring the ductile behavior of reinforced concrete buildings depends on the safety of column-beam connection areas. In national and international regulations frequently used in the design of reinforced concrete structures, importance is given to the design of column-beam connection areas. It has been observed that many buildings that collapsed after the earthquakes that occurred in the world in recent years collapsed as a result of damage received in the column-beam junction area. For this reason, special conditions have been developed for safer design of potential damage areas, especially in buildings at risk of earthquake. Türkiye Building Earthquake Regulation (TBDY-2018) has introduced various limitations in the seismic design of column-beam connection areas. Within the scope of this study, seismic analysis of frames with different shear openings, different confinement zone lengths and different axial load conditions was carried out. As a result of the study, the lengths of the hugging areas recommended in TBDY-2018 were examined and suggestions were made.