Aşırı bilgi yükü çağında yönetsel bilgi işleme ve karar verme süreçlerinde yapay zekâ kullanımı
The use of artificial intelligence in managerial information processing and decision-making processes in the age of information overload
  1. Tez No: 956748
  2. Yazar: SEDA ÇUHADAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, dijitalleşmenin hız kazandığı çağımızda yöneticilerin karşı karşıya kaldığı bilgi aşırılığı olgusunun, yapay zekâ (YZ) temelli karar verme süreçlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Simon'un karar verme modeli ile Eppler ve Mengis'in bilgi aşırılığı kuramı çerçevesinde yöneticilerin bilgi işleme ve karar verme eğilimleri analiz edilmiştir. Bu kapsamda araştırma çeşitli sektörlerde yönetici pozisyonunda olan 205 yönetici ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Dietzmann ve Duan (2022) tarafından geliştirilen ölçeğin Türkçeye uyarlaması yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere özel bir paket programda normallik dağılımı, güvenilir analizi, korelasyon, regresyon ve t ve anova testleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, yönetsel bilgi işleme düzeyinin ve yönetsel karar verme yeterliliğinin, YZ tabanlı karar verme davranışları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada ayrıca, yöneticilerin sosyo-demografik özelliklerinin YZ kullanım eğilimleri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Çalışma, gelişmekte olan bir ülke bağlamından elde edilen ampirik bulgularla literatüre katkı sunmakta ve yönetsel uygulamalarda şeffaf ve açıklanabilir YZ sistemlerinin önemini ortaya koymaktadır. Öneriler arasında hibrit insan–YZ karar modelleri ile yöneticilere yönelik YZ okuryazarlığını artırıcı eğitimlerin geliştirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the phenomenon of information overload, which has become increasingly prevalent in the digital era, on artificial intelligence (AI)-based managerial decision-making processes. The research is grounded in Simon's decision-making model and the information overload theory developed by Eppler and Mengis, focusing on the analysis of managers' information processing and decision-making tendencies. The study was conducted with 205 managers working across various sectors. Within the scope of the research, the scale developed by Dietzmann and Duan (2022) was adapted into Turkish. Data gathered from participants were examined using a statistical software program with tests like checking for normal distribution, reliability analysis, frequency analysis, correlation, regression, t-tests, and ANOVA. The findings indicate that managerial information processing capability and decision-making competence have a statistically significant and positive effect on AI-based decision-making behavior. Moreover, the study revealed that managers' sociodemographic characteristics do not create significant differences in their tendencies to use AI in decision-making. By presenting empirical data in the context of a developing country, the research contributes to literature and highlights the importance of transparent and understandable AI systems in managerial practice. Among the proposed recommendations are the development of hybrid human–AI decision models and the implementation of AI literacy training programs for managers.