Teknolojik gelişmeler sürecinde liberal demokrasilerin denetim ve gözetim demokrasisine dönüşümü
The transformation of liberal democracies into surveillance democracies in the process of technological advancements
  1. Tez No: 956747
  2. Yazar: ASLI GİZEM BATUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 548
Özet
21. yüzyılın başlarında, teknolojide yaşanan ilerlemelerin bireylerin yaşamını kolaylaştıracağı, bu sayede liberal devletin bireylere tanımış olduğu güvenceli alanın çok daha korunaklı şekilde genişleyeceği beklenmiştir. Özellikle bilgiye erişim imkanlarının artması sayesinde tam anlamıyla özgürlükler ortamının ortaya çıkacağına inanılmıştır. Ancak, teknolojik araçlar, bireylerin yaşam alanlarına, temel hak ve özgürlüklerine müdahale etmek için kullanılmış, hatta en demokratik ülkelerde dahi birey hak ve özgürlüklerinin tehlikeye girmesine yol açmıştır. Günümüzde, tekel konumuna ulaşan önemli küresel şirketlerin devlete sağladığı imkanlar ve kolaylıklar sayesinde, bireye ilişkin her türlü bilgi gözetlenmekte, toplanmakta ve işlenmektedir. Bu bağlamda, klasik haklar arasında kabul edilen kişi dokunulmazlığı, kişi özgürlüğü ve özel yaşamın gizliliği ile bireyin ayrılmaz ve vazgeçilmez parçasını oluşturan kişisel verileri üzerindeki tekel hakkı büyük ölçüde tehlikeye girmiştir. Öyle ki, gözetim olgusunun yaygınlığı ve her yerde hissedilir hale gelmesi sonucunda, devletin bireyler/vatandaşlar üzerindeki müdahaleleri de giderek artış göstermektedir. Her ne kadar devletin müdahalelerinin, kamu düzenini ve kamu güvenliğini korumak, küresel terörizmle mücadele etmek gibi meşru amaçlara dayandığı iddia edilse de zaman içerisinde devletlerin niteliğinin değişerek otoriterleşmesi tehlikesi gündeme gelmiştir. Olağanüstü bir hızla gelişen teknolojinin temelini oluşturduğu bu yeni dönemde, bilgiye erişim ve iletişim alanında sağlanan kolaylıklar sonucunda, beklentilerin tam aksine, insanlık giderek“elektronik panoptisizm”olarak adlandırılan sıkı bir gözetim sürecine dahil olmuştur. Bu“görülmeden görme”durumu, devletleri birey karşısında son derece güçlü ve sarsılmaz bir konuma taşımıştır. Bu çalışmada, geçmişten günümüze uzanan bu değişim ve dönüşüm süreci ele alınmaktadır. Teknolojinin sunduğu imkanların, demokratik toplumlarda bireyin temel konumunu ve işlevini zedelemeden kullanılabilmesi, çağdaş devletlerin demokrasi sınavının en önemli sorunlarından biri haline dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 21st century, it was expected that technological progresses would facilitate individuals' lives, as a result, the private space granted to individuals by liberal states would expand in a much more protected manner. It was believed that the increased accessibility of information would give rise to an environment of complete freedom. However, even in the most democratic countries, technological tools have been utilized to interfere with individuals' personal spaces, fundamental rights and freedoms, jeopardizing these rights and freedoms. Today, due to the opportunities provided by the major global companies that reached dominant positions to states, all kinds of information related to individuals are being monitored, collected, and processed. In this context, many areas considered among classical rights, such as individual freedom and the privacy of personal life, as well as the rights over personal data that constitutes an inseparable and indispensable part of the individual, have been significantly endangered. As a result, the surveillance phenomenon have led to increased state interventions in the lives of individuals and citizens. Although these state interventions are often justified by claims of protecting public order and security or fighting against global terrorism, over time, the risk of states becoming more authoritarian has become an evident concern. In this new era, underpinned by rapidly advancing technology, the conveniences provided in accessing and communicating information have, unfortunately, resulted in humanity entering a surveillance process known as“electronic panopticism,”contrary to initial expectations. This state of“seeing without being seen”has placed states in an extremely powerful position against individuals. This study examines the transformation of surveillance and its effects that has unfolded from the past to the present. Ensuring that the opportunities offered by technology can be utilized without undermining the fundamental position of the individual in democratic societies has become one of the most critical challenges in the democracy test of modern states.