Comparing the american and the venezuelan presidential systems on the basis of democratic consolidation: Inferences
Amerikan ve Venezüella başkanlik sistemlerinin karşilaştirilmasi: Çıkarımlar
  1. Tez No: 956764
  2. Yazar: GÜVEN GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri ile Venezuela'nın iki farklı dönemine (1958–1998 ve 1999–2024) odaklanan karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, başkanlık sistemlerinde demokratik konsolidasyonun kurumsal belirleyicilerini inceleyen bir araştırma yürütmektedir. Bu analiz, yol bağımlılığı teorisine dayanan kurumsalcı bir yaklaşım benimseyerek, anayasa yapım tarzlarının ve başkana tanınan yetkilerin, kritik dönemeçlerin ardından rejim sonuçlarını nasıl şekillendirdiği keşfetmektedir. Bulgular, kapsayıcı ve uzlaşıya dayalı anayasa yapım süreçleri ile yürütme erkine yönelik etkili denetim mekanizmalarının, ABD ve 1961 Venezüella anayasaları örneklerinde görüldüğü gibi, demokratik istikrarı teşvik ettiğine işaret etmektedir. Buna karşılık, dışlayıcı bir süreçle oluşturulan 1999 Venezuela Anayasası, yürütme yetkisini aşırı derecede genişleterek demokratik gerilemeye zemin hazırlamıştır. Çalışma, kurumsal tasarımı merkeze almakla birlikte, rejim değişimlerini uygun bir bağlama yerleştirmek adına yapısal, kültürel ve aktör odaklı teorileri de dikkate almaktadır. Özellikle yürütme erkini ve katılım mekanizmalarını düzenleyen anayasal çerçevelerin, demokratik direncin belirlenmesinde merkezi bir rol oynadığı savunulmaktadır. Bu tez, köklü başkanlık rejimlerine sahip ülkeler, parlamenter sistemden başkanlığa geçenler ve geçmeyi düşünenler için önemli çıkarımlar sunmakta; kurumsal tasarım, demokratik konsolidasyon ve yürütme gücünün yoğunlaşmasına dair riskler üzerine literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts an examination of the institutional determinants that contribute to democratic consolidation within presidential systems, with a particular focus on the United States and Venezuela across two distinct temporal periods (1958–1998 and 1999–2024). Utilizing a comparative institutionalist approach grounded in path dependency theory, this analysis explores the influence of constitutional design and presidential powers on democratic outcomes subsequent to critical junctures. The findings indicate that inclusive and consensual constitution-making, along with effective checks on executive power, fosters democratic stability, as exemplified by the U.S. Constitution and Venezuela's 1961 Constitution. In contrast, Venezuela's 1999 Constitution, which was developed through an exclusionary process, significantly expanded presidential authority and facilitated democratic backsliding. While focusing on institutional design, the study also considers structural, cultural, and agency-based theories to contextualize regime change. It argues that constitutional frameworks (especially those regulating executive power and participation) are central to democratic resilience. The study provides insights for established presidential regimes, recent transitions, and parliamentary systems contemplating presidentialism. It contributes to discussions on institutional design, democratic consolidation, and the risks associated with executive concentration.