Çocukluk çağı travması, kişilerarası bağımlılık ve ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood trauma, interpersonal addiction and relational aggression
- Tez No: 914332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ULUSOY DOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmada, üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travması ile ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkide kişilerarası bağımlılığın aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, İnönü Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 18-49 yaş aralığındaki (ortalama yaş = 21.86, standart sapma = 3.73) 696 (505 kadın, 191 erkek) öğrenci dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi (CTQ-28), Arkadaşlık İlişkilerinde İlişkisel Saldırganlık Ölçeği (ARİLSÖ) ve Kişilerarası Bağımlılık Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Çocukluk çağı travması ve ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkide kişilerarası bağımlılığın aracılık rolünü incelemek için Process Makro uygulaması ve bootstrapping tekniği kullanılarak analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocukluk çağı travması ile kişilerarası bağımlılık, kişilerarası bağımlılık ile ilişkisel saldırganlık ve çocukluk çağı travması ile ilişkisel saldırganlık arasında pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Çocukluk çağı travması ile ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkide kişilerarası bağımlılığın aracılık rolü incelendiğinde dolaylı etkinin anlamlı olduğu ve bu ilişkiye kişilerarası bağımlılığın kısmi olarak aracılık ettiği bulguları elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmış, uygulayıcı ve araştırmacılar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the mediating role of interpersonal dependence in the relationship between childhood trauma and relational aggression in university students. The study included 696 (505 female, 191 male) students between the ages of 18-49 (average age = 21.86, standard deviation = 3.73) studying at İnönü University. Personal Information Form, Childhood Traumas Questionnaire (CTQ-28), Relational Aggression in Friendship Relationships Scale (ARILSÖ) and Interpersonal Dependency Scale Short Form were used to collect data. The relationships between the variables in the research model were analyzed using Pearson correlation analysis. In order to examine the mediating role of interpersonal dependence in the relationship between childhood trauma and relational aggression, analyses were conducted using Process Macro application and bootstrapping technique. As a result of the analyses, it was found that there were significant positive relationships between childhood trauma and interpersonal dependence, interpersonal dependence and relational aggression, and childhood trauma and relational aggression. When the mediating role of interpersonal dependence in the relationship between childhood trauma and relational aggression was examined, it was found that the indirect effect was significant and interpersonal dependence partially mediated this relationship. The findings were discussed in the light of the relevant literature and various suggestions were presented for practitioners and researchers.