Negotiating identity under English-only policies: A narrative inquiry into language teachers' experiences in Turkish private schools
Yalnızca İngilizce politikaları altında kimlik müzakeresi: Türkiye'deki özel okullardaki dil öğretmenlerinin deneyimleri üzerine bir anlatı araştırması
- Tez No: 956773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, İngilizce dışındaki dillerin kullanımını kısıtlayan İngilizce-yalnızca dil politikalarının Türkiye'deki hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliklerini nasıl etkilediğini ve bu politikaların öğretmenlerin rollerini, sınıf içi uygulamalarını ve öznel ajanlıklarını nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Nitel bir vaka çalışması olarak yapılandırılan araştırma, İstanbul'daki bir özel K–12 okulunda çalışan beş İngilizce öğretmeniyle (hem Türk hem yabancı uyruklu) odak grup görüşmeleri, yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler, günlük yazımı ve sınıf gözlemleri yoluyla veri toplamıştır. Gee'nin kimlik kuramına dayanan analizler, İngilizce-yalnızca politikalarının özellikle söylem ve kurumsal kimlik boyutlarında öğretmen kimliğini anlamlı biçimde etkilediğini, kişisel inançlarla kurumsal beklentiler arasında gerilim yarattığını ortaya koymuştur. Bazı öğretmenler tek dillilik kısıtlamalarına direnirken ve iki dilli uygulamaları tercih ettiklerini belirtirken, diğerleri hibrit kimlikler geliştirerek bu sınırlamalara uyum sağlamıştır. Bulgular, bu tür politikaların öğretmen kimliği açısından hem sınırlayıcı hem de şekillendirici etkiler taşıdığını ve iki dilli uygulamalara alan tanınmasının daha kapsayıcı mesleki kimliklerin oluşumuna ve eğitimsel çıktılarda iyileşmeye katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how English-only language policies influence the professional identities of in-service English language teachers in Türkiye, focusing on how these policies shape their roles, classroom practices, and sense of agency. Using a qualitative case study grounded in narrative inquiry, data were collected from five English teachers—both Turkish and foreign nationals—working at a private K–12 school in Istanbul through focus groups, semi-structured interviews, journaling, and classroom observations. Drawing on Gee's identity framework, the study found that English-only policies significantly affect teacher identity, particularly in relation to discourse- and institution-based identities, by creating tensions between personal beliefs and institutional expectations. While some teachers resisted monolingual constraints and expressed a preference for bilingual practices, others adapted by forming hybrid identities. The findings highlight the restrictive yet formative nature of these policies and suggest that creating space for bilingual approaches may foster more inclusive professional identities and improved educational outcomes.