The investigation of emotional eating, childhood trauma and differentiation of self
Duygusal yeme, çocukluk çağı travması ve benliğin farklılışmasının araştırılması
  1. Tez No: 956772
  2. Yazar: MERVE UKAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazı sosyo-demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, BMI, medeni durum, algılanan ekonomik durum), çocukluk çağı travmalarının (duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal ihmal, fiziksel ihmal ve aşırı koruma-kontrol) ve benliğin farklılaşmasının (duygusal tepkisellik, duygusal kopukluk, başkalarıyla kaynaşma ve ben pozisyonu) beliren yetişkinlikte yordama gücünü incelemektir. Çalışmanın evrenini 18-29 yaş aralığındaki 450 beliren yetişkin oluşturmaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Şar ve arkadaşları (2021) tarafından gözden geçirilerek genişletilen Çocukluk Çağı Travmaları Anketi, Arslantaş ve arkadaşları (2020) tarafından uyarlanan Duygusal Yeme Ölçeği ve Sarıkaya ve arkadaşları (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan Benliğin Farklılaşması Envanteri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, betimsel analiz ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, BMI, çocukluk travmaları (duygusal istismar ve duygusal ihmal) ve benliğin farklılaşmasının (duygusal kesinti) duygusal yeme davranışının önemli belirleyicileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, yeni yetişkinlerde duygusal yeme davranışlarını anlamada hem çocukluk travmasını hem de benliğin farklılaşmasını dikkate almanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the predictive role of some socio-demographic variables (gender, age, BMI, marital status, and perceived economic status), childhood traumas (emotional abuse, physical abuse, sexual abuse, emotional neglect, physical neglect and overprotection-control), and differentiation of self (emotional reactivity, emotional cutoff, fusion with others, and I position) on emotional eating in emerging adulthood. The population of the study consisted of 450 (298 Females, 152 Males) emerging adults. In the study, Demographic Information Form developed by the researcher, Emotional Eating Scale adapted by Arslantaş et al. (2020), Childhood Trauma Questionnaire, which was revised and expanded by Şar et al. (2021), and Differentiation of Self Inventory adapted to Turkish by Sarıkaya et al. (2018) were used as data collection instruments. Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were used in the analysis of the data. The findings of this study revealed that BMI, childhood traumas (emotional abuse and emotional neglect) and differentiation of self (emotional cutoff) were significant predictors of emotional eating. These results emphasize the importance of considering both childhood trauma and self-differentiation in understanding emotional eating behaviors in emerging adults.