Duygusal zekanın rolü: Sporcu ve sporcu olmayanları yeme tutumu ve sosyal fizik kaygı ile ele almak
The role of emotional intelligence: Addressing athletes and non-athletes with eating attitudes and social physique anxiety
- Tez No: 956779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcu ve sporcu olmayan bireylerin duygusal zeka, yeme tutumu ve sosyal fizik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma örneklemini İstanbul ve İzmir ilinde, 18-35 yaş aralığındaki 146 erkek ve 154 kadın olmak üzere 300 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla sırasıyla, demografik bilgi formu, Sporda Duygusal Zeka Envanteri, Yeme Tutumu Testi-26, Sosyal Fizik Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Veri analizi, lisanslı SPSS 27 programı ile gerçekleştirilmiştir. Demografik bulgular için frekans analizleri, ölçek düzeylerinde ise ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler hesaplanmıştır. Değişkenlerin normal dağılımdan gelip gelmediği çarpıklık ve basıklık değerleriyle kontrol edilmiştir. Varyans homojenliği için Levene testi, güvenilirlik için Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar, bağımsız gruplar t-testi ve Anova testi ile analiz edilmiş, ayrıca Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between emotional intelligence, eating attitudes, and social physical anxiety levels in athletes and non-athletes. The research sample consists of 300 participants, including 146 men and 154 women aged 18-35, from Istanbul and Izmir provinces. To collect data, the following instruments were used in sequence: demographic information form, Emotional Intelligence Inventory in Sports, Eating Attitude Test-26, and Social Physical Anxiety Inventory. Data analysis was performed using licensed SPSS 27 software. Frequency analyses were conducted for demographic findings, while means, standard deviations, minimum, and maximum values were calculated at the scale level. The normality of the variables was checked using skewness and kurtosis values. The Levene test was used for variance homogeneity, and Cronbach's alpha coefficient was used for reliability. Differences between groups were analyzed using the independent groups t-test and ANOVA test, and Pearson correlation and multiple regression analysis were also applied.