Üniversite öğrencilerinin sporcu kimliği, duygusal zeka, psikolojik sıkıntı ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between athlete identity, emotional intelligence, psychological distress and psychological resilience of university students
  1. Tez No: 837268
  2. Yazar: SERKAN KABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada sporcu kimliği olan üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ, psikolojik sıkıntı ve psikolojik sağlamlık değişkenleri arasındaki ilişki incelenmektedir. Üniversite hayatı, bireylerin kendi özgürlüklerinin farkına varacakları, kendi sınırlarını çizecekleri, yeni hayaller kurup, yeni umutların peşinden koşacakları bir süreçtir. Bireyler bu süreçte kendilerini daha iyi tanıma fırsatı elde edebileceklerdir. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin sporcu kimliği, duygusal zekâ, psikolojik sıkıntı ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sporcu kimliği, duygusal zekâ ve psikolojik sağlamlık değişkenlerinin psikolojik sıkıntıyı yordayıcı rolünün yanında aynı zamanda sporcu kimliği ve duygusal zekânın psikolojik sağlamlığı açıklamadaki rolü incelenmiştir. Bunlara ek olarak demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Atatürk, Ege, Gazi, Gaziantep, İstanbul, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Mersin ve Trabzon Üniversitelerinde öğrenim gören lisanslı 428 sporcu öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara, Sporcu Kimliği Ölçeği, Gözden geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Veri analizinde SPSS v22.00.0 istatistik paket programı kullanılmış olup analiz aşamasında bağımsız gruplar için t testi, çoklu doğrusal regresyon analizi, pearson momentler çarpımı katsayısı ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; lisanslı sporcu olan üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve sporcu kimlikleri psikolojik sıkıntı düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olarak bulgulanırken, duygusal zekânın bu yönde bir etkide bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmanın ikinci modelinin analiz sonuçlarına göre duygusal zekâ ve sporcu kimliği üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerini beklenen yönde anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Çalışmanın sonuçları literatür ile karşılaştırılarak tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotional intelligence, psychological distress and psychological resilience variables of university students with an athlete identity is examined. University life is a process in which individuals will become aware of their own freedom, draw their own boundaries, dream new dreams and pursue new hopes. Individuals will have the opportunity to get to know themselves better in this process. In this study, the relationships between athlete identity, emotional intelligence, psychological distress and psychological resilience of university students were examined. In addition to the role of athlete identity, emotional intelligence and psychological resilience variables in predicting psychological distress, the role of athlete identity and emotional intelligence in explaining psychological resilience was examined. In addition, differentiation according to demographic variables was investigated. The sample of the research consists of 428 licensed athlete students studying at Atatürk University, Ege University, Gazi University, Gaziantep University, Istanbul University, Istanbul University Cerrahpaşa, Mersin University, Trabzon University. The Athlete Identity Scale, the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, the Brief Symptom Inventory, the Brief Psychological Resilience Scale and the Personal Information Form prepared by the researcher were administered to the participants. SPSS v22.00.0 statistical package program was used in data analysis, and t-test for independent groups, Multiple Linear Regression analysis, Pearson Product Moment Coefficient and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used during the analysis phase. As a result of the research, it was found that university students' psychological resilience and athlete identities were significant predictors of their psychological distress levels, while emotional intelligence did not have any effect in this direction. In addition, according to the analysis results of the second model of the study, emotional intelligence and athlete identity are significant predictors of university students' psychological resilience levels in the expected direction. The results of the study are presented by comparing them with the literature.