Futbolcularda duygusal zekânın atletik zihinsel enerjiye etkisinde antrenör-sporcu ilişkisinin aracılık rolü
The mediating role of coach-athlete relationship in the effect of emotional intelligence of football players on athletic mental energy
  1. Tez No: 663565
  2. Yazar: AYDINER BİRSİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; futbolcularda duygusal zekânın, atletik zihinsel enerji üzerindeki dolaylı etkisinde antrenör – sporcu ilişkisinin aracılık rolünün belirlenmesidir. Araştırma kapsamında, futbolcularda duygusal zekânın, atletik zihinsel enerjiyi etkileyeceği ve antrenör – sporcu ilişkisinin bu ilişkide aracılık rolüne sahip olduğu ileri sürülen teorik bir model kurulmuş ve bu model yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 sezonunda Türkiye profesyonel futbol liglerinde futbol oynayan ve araştırmamıza gönüllü olarak katılan 334 futbolcu oluşturmuştur. Araştırmada sosyo-demografik değişkenler ile ilgili bilgiler, araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için Türkçe uyarlaması Adiloğulları ve Görgülü tarafından gerçekleştirilen Lane ve arkadaşlarının“Sporda Duygusal Zekâ Envanteri”, Türkçe uyarlaması Altıntaş ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen Jowett ve Ntoumanis' in“Antrenör – Sporcu İlişkisi Envanteri”, Türkçe uyarlaması Yıldız ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen Lu ve arkadaşlarının“Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda duygusal zekânın, atletik zihinsel enerji ve antrenör – sporcu ilişkisini etkilediği; antrenör – sporcu ilişkisinin ise atletik zihinsel enerjiyi etkilediği ve duygusal zekâ ile atletik zihinsel enerji arasındaki dolaylı ilişkide aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak önerilen teorik model doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the mediator role of the coach-athlete relationship in the indirect effect of emotional intelligence on athletic mental energy in football players. Within the scope of the research, a theoretical model has been established which suggests that emotional intelligence affects athletic mental energy and that the coach-athlete relationship played a mediator role in this relationship. This model has been tested using structural equation modeling. The study group of the research consists of 334 football players playing in Turkish Professional Football Leagues in the 2019-2020 season. In the study, information about socio-demographic variables were collected with a Personal Information Form created by the researcher. To achieve the purpose of the study, Lane et al's“Emotional Intelligence Inventory in Sports”, adapted to Turkish by Adiloğulları and Görgülü; Jowett and Ntoumanis's“Trainer – Athlete Relationship Inventory”, adapted to Turkish by Altıntaş et al; Lu et al's“Athletic Mental Energy Scale”, adapted to Turkish by Yıldız et al were used. As a result of the research, it was determined that emotional intelligence affects athletic mental energy and the coach-athlete relationship. Also, it was determined that the coach-athlete relationship affects athletic mental energy and played a mediator role in the indirect relationship between emotional intelligence and athletic mental energy. Consequently, the proposed theoretical model has been confirmed.