Wingate anaerobik test protokolü ısınma yük optimizasyonu
Wingate anaerobic test protocol warm-up load optimization
- Tez No: 956778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı Wingate Anaerobik Test (WAnT) aracılığı ile ölçülen anaerobik kapasite ölçüm sonuçlarını daha verimli ve optimal hale getirebilecek standart bir ısınma protokolü oluşturmaktır. Çalışma toplamda 3 seansta tamamlanmıştır. Birinci ziyarette de antropometrik ve maksimum istemli kasılma değerleri ölçülmüştür. Seans 1' de (S1) herhangi bir ısınma protokolü uygulanmadan katılımcılar doğrudan WAnT' e dahil edilmiştir. Seans 2' de (S2) katılımcılara hızı 60 rpm' de sabit tutmaları istenmiş ve bu şekilde 5 dk. lık bir ısınma protokolü uygulanmıştır. Isınma bitiminden 3 dk. sonra WAnT gerçekleştirilmiştir. Seans 3'te (S3) ise 5 dk'lık ısınma protokolünün 2, 3 ve 4. dk'larının başında vücut ağırlığının 0.025 kpm karşılık gelen bir direnç ile 5 sn. sprint uygulamaları istenmiştir. Isınma bitiminden 3 dk sonra WAnT e geçilmiştir. Laktat ölçümleri ısınmadan hemen sonra ve WAnT bitiminden 5 dk sonra elde edilmiştir. Yüzey elektromiyografi kayıtları ise WAnT boyunca (30 sn) vastus lateralis, vastus medialis ve rectus femoris kaslarından kaydedilmiştir. WAnT sonucunda; zirve güç, ortalama güç ve yorgunluk indeksi verileri anlamlı bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a standardized warm-up protocol that can make the anaerobic capacity measurement results measured by Wingate Anaerobic Test (WAnT) more efficient and optimal. The study was completed in 3 sessions in total. At first visit, anthropometric and maximum voluntary contraction values were measured. In session 1 (S1), participants were directly included in the WAnT without any warm-up protocol. In Session 2 (S2), the participants were ordered to keep the rpm constant at 60 and a warm-up protocol was applied for 5 min in this way. WAnT was performed 3 minutes after the end of the warm-up. In Session 3 (S3), participants were ordered to sprint for 5 s with a resistance equal to 0.025 kpm of body weight at the beginning of the 2nd, 3rd and 4th minutes of the 5 min warm-up protocol. WAnT was started 3 minutes after the end of warm-up. Lactate measurements were obtained after warm-up and 5 min after the end of WAnT. Surface electromyography recordings were obtained from vastus lateralis, Vastus Medialis and Rectus Femoris muscles during WAnT (30 s). As a result of WAnT; peak power, mean power and fatigue index data were not significant (p>.05). Surface electromyography findings were not statistically significant (p>.05).