Öğrenci katılımı ve akademik birlikte yaratma: Yüksek öğretimde öğrenme yaklaşımlarına ampirik bir bakış açısı
Student engagement and academic co-creation: An empirical perspective on learning process i̇n higher education
  1. Tez No: 956802
  2. Yazar: NEGIN BOROUSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELİHA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışma, Akademik Birlikte Yaratma (ABY), Ders Çalışma Yaklaşımları (DÇY) ve Öğrenci Katılımı (ÖK) yapılarını inceleyerek, bu yapıların birbirleriyle olan ilişkilerini ve demografik değişkenler açısından farklılıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Akademik Birlikte Yaratma ve Öğrenci Katılım Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan İzmir (Ege Üniversitesi), Aydın (Adnan Menderes Üniversitesi), Manisa (Celal Bayar Üniversitesi) ve Muğla (Sıtkı Koçman Üniversitesi) üniversitelerinde 3 farklı bölümde (Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticilik ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü) öğrenim gören 1. ve 4. sınıf 18 yaş ve üzeri lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama süreci üç temel aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Akademik Birlikte Yaratma Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik analizlerini gerçekleştirmek amacıyla 146 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. İkinci aşamada, Öğrenci Katılım Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik analizlerini yapmak için 257 katılımcıya ulaşılmıştır. Son aşamada ise Öğrenci Katılımı, Akademik Birlikte Yaratma ve Ders Çalışma Yaklaşımları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla 455 öğrenciden veri elde edilmiştir. Bu üç aşamada toplanan veriler doğrultusunda çalışmanın toplam örneklemini 858 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, öğrencilerin demografik bilgilerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”ile“Akademik Birlikte Yaratma Ölçeği”,“Öğrenci Katılım Ölçeği”ve“Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, geçerlik ve güvenirlik analizleri için AMOS 23 programında yapısal eşitlik modellemesi ve SPSS 26 programında güvenirlik analizleri ile değerlendirilmiş; yapıların arasındaki ilişkiler SPSS 26 programı ile betimsel istatistikler, t-testi, cohen's d etki büyüklüğü, varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri incelenmiştir. Bulgular ve Sonuç: Analiz sonuçları, Akademik Birlikte Yaratma Ölçeği ve Öğrenci Katılım Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının başarıyla tamamlandığını göstermiştir. Cinsiyet açısından, kadın öğrencilerin akademik ve bilişsel katılım ile derin öğrenme yaklaşımında erkek öğrencilere göre daha yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir. Sınıf düzeyine göre ise birinci sınıf öğrencileri akademik birlikte yaratma ve sosyal katılımda daha yüksek skorlar elde ederken, son sınıf öğrencileri ise öğrenme yaklaşımlarında öne çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenliği (BEÖ), spor yöneticiliği (SY) ve antrenörlük eğitim bölümü (AEB) arasında ise akademik birlikte yaratma ve yüzeysel öğrenme düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Ayrıca, akademik birlikte yaratma ile öğrenci katılımının alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu ortaya konmuştur. Korelasyon ve regresyon analizleri, derin öğrenmenin bilişsel ve akademik katılım ile akranla sosyal katılım tarafından anlamlı şekilde yordandığını göstermiştir. Buna karşın, yüzeysel öğrenme alt boyutunun öğrenci katılımı ve akademik birlikte yaratma ile anlamlı ilişkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the constructs of academic co-creation, learning approaches, and student engagement, and to identify the relationships among these constructs as well as differences based on demographic variables. Additionally, the validity and reliability of the Academic Co-creation Scale and the Student Engagement Scale were analyzed. Materials and Methods: The sample of the study consists of undergraduate students aged 18 and above, enrolled in the first and fourth years of three different programs (Physical Education Teaching, Sports Management, and Coaching Education) at universities located in Türkiye's Aegean Region: İzmir (Ege University), Aydın (Adnan Menderes University), Manisa (Celal Bayar University), and Muğla (Sıtkı Koçman University). The data collection process of this study was carried out in three stages. In the first stage, data were collected from 146 university students to conduct validity and reliability analyses of the Academic Co-creation Scale. In the second stage, 257 participants were reached for the validity and reliability analyses of the Student Engagement Scale. In the final stage, data were collected from 455 students to examine the relationships among student engagement, academic co-creation, and learning approaches. Altogether, the total sample consists of 858 university students. The data were collected using a“Personal Information Form”that includes students' demographic characteristics, the“Academic Co-creation Scale,”the“Student Engagement Scale,”and the“Learning Approaches Scale.”The obtained data were evaluated using structural equation modeling in AMOS 23 for validity and reliability analyses, and reliability analyses were also conducted using SPSS 26. The relationships between the constructs were examined through descriptive statistics, t-tests, Cohen's d effect sizes, analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analyses using SPSS 26. Findings and Conclusion: The analysis results indicated that the Academic Co-creation Scale and the Student Engagement Scale are valid and reliable measurement tools for Turkish university students. Female students scored higher than male students in academic and cognitive engagement, as well as in deep learning approaches. Regarding class level, first-year students reported higher mean scores in academic co-creation and social engagement, while final-year students had higher mean scores in learning approaches. Significant differences were found in the levels of academic co-creation and surface learning among students from the Departments of Physical Education Teaching, Sports Management, and Coaching. Furthermore, positive and significant relationships were found between academic co-creation and the subdimensions of student engagement. Correlation and regression analyses showed that deep learning is significantly predicted by cognitive and academic engagement, as well as peer social engagement. In particular, the cognitive engagement subdimension was found to be the most powerful predictor of deep learning. In contrast, no significant relationships were found between surface learning and the subdimensions of student engagement or academic co-creation.