Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların sağlıklı kardeşlerinde psikiyatrik belirtiler ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of psychiatric symptoms and quality of life in healthy siblings of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 956801
  2. Yazar: RABİA YİĞİTTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın ilk amacı OSB tanılı bireylerin sağlıklı kardeşlerinde ortaya çıkan psikiyatrik belirtileri değerlendirmektir. İkinci amacı ise OSB tanılı bireylerin sağlıklı kardeşlerinin yaşam kalitesi düzeylerini incelemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezler şu şekilde belirlenmiştir: H1: Otizmli çocukların sağlıklı kardeşlerinin psikiyatrik belirtiler göstermesi, otizmli kardeşe sahip olmak ile ilişkilidir. H2: Otizmli çocukların sağlıklı kardeşlerinin yaşam kalitesi, otizmli kardeşe sahip olmak ile ilişkilidir. H3: Otizmli çocukların sağlıklı kardeşlerinin yaşı, cinsiyeti, anne-babanın eğitim düzeyi, anne-babanın medeni hali, kardeş sayısı ve sağlıklı kardeşin doğum sırası psikiyatrik belirtilere göre farklılaşmaktadır. H4: Otizmli çocukların sağlıklı kardeşlerinin yaşı, cinsiyeti, anne-babanın eğitim düzeyi, anne-babanın medeni hali, kardeş sayısı ve sağlıklı kardeşin doğum sırası yaşam kalitesine göre farklılaşmaktadır. Araştırmaya Konya ilinde bulunan özel eğitim okullarına devam eden otizmli bireylerin normal gelişim gösteren 8-12 yaş aralığındaki kardeşleri ve otizmli kardeşi olmayan NGG 8-12 yaş aralığındaki çocuklar dahil edilmiştir. Otizmli kardeşi olan grup araştırmanın deney grubunu oluşturmaktadır ve katılımcı sayısı 70 kişidir. Otizmli kardeşi olmayan grup araştırmanın kontrol grubunu oluşturmaktadır ve katılımcı sayısı 35 kişidir. Katılımcı gruptaki çocuklara 'Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Y ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk Formu (8-12 Yaş)' uygulanmış; katılımcı çocukların ebeveynlerine ise 'Otizm Spektrum Tarama Anketi ve Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği' uygulanmıştır. Tüm katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyodemografik Veri Formu uygulanarak araştırma sonuçlarını yordayıcı gerekli bilgiler alınmıştır. OSB tanısı alan çocukların, kontrol grubuna göre kısıtlı-tekrarlayıcı davranışlar, sosyal etkileşim ve iletişim problemleri ile dikkat, hiperaktivite ve karşı gelme gibi davranışsal sorunlarda anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir. Ayrıca, OSB grubundaki çocukların anksiyete, depresyon ve ayrılık kaygısı gibi içsel sorunlarının da kontrol grubuna kıyasla belirgin şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yaşam kalitesi açısından ise OSB grubunun fiziksel, duygusal ve sosyal alanlarda kontrol grubuna göre daha düşük puanlar aldığı gözlenmiştir. Anne ve babanın eğitim düzeyi ve çocuğun yaşına göre davranışsal belirtiler ve yaşam kalitesi arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. OSB'li çocukların yaşam kalitesi, davranışsal ve duygusal sorunlarının etkisiyle olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu bulgular, bu çocukların gereksinimlerine yönelik erken müdahale ve psikososyal destek programlarının önemini vurgulamaktadır. Aile ve okul desteklerinin güçlendirilmesi, OSB'li çocukların hem bireysel gelişimlerini hem de yaşam kalitelerini artırmada kritik rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to evaluate the psychiatric symptoms observed in the healthy siblings of individuals diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The secondary aim is to examine the quality of life levels of these healthy siblings. The hypotheses formulated in line with the objectives of the study are as follows: H1: The presence of psychiatric symptoms in the healthy siblings of children with autism is related to having a sibling with autism. H2: The quality of life of the healthy siblings of children with autism is related to having a sibling with autism. H3: The psychiatric symptoms of the healthy siblings of children with autism differ based on their age, gender, parents' educational level, parents' marital status, number of siblings, and birth order. H4: The quality of life of the healthy siblings of children with autism differs based on their age, gender, parents' educational level, parents' marital status, number of siblings, and birth order. The study included typically developing children aged 8–12 who have siblings with autism and children in the same age range who do not have siblings with autism (TD group), from special education schools in the city of Konya. The group with siblings diagnosed with autism constituted the experimental group, consisting of 70 participants. The group without siblings with autism constituted the control group, with 35 participants. The Revised Children's Anxiety and Depression Scale (RCADS) and the Pediatric Quality of Life Inventory – Child Form (8–12 years) were administered to the children. Additionally, the parents of these children completed the Autism Spectrum Screening Questionnaire (ASSQ) and the Conners Parent Rating Scale. All participants were also given a Sociodemographic Data Form developed by the researcher to collect the necessary background information for predicting study results. It was found that children diagnosed with ASD scored significantly higher than the control group in restricted and repetitive behaviors, social interaction and communication problems, as well as behavioral issues such as attention problems, hyperactivity, and oppositional behaviors. Furthermore, the ASD group exhibited significantly higher internalizing problems such as anxiety, depression, and separation anxiety compared to the control group. In terms of quality of life, children in the ASD group scored lower in physical, emotional, and social domains than those in the control group. Significant correlations were found between behavioral symptoms and quality of life in relation to parental education level and the age of the child. The quality of life of children with ASD is adversely affected by their behavioral and emotional problems. These findings highlight the importance of early intervention and psychosocial support programs tailored to the needs of these children. Strengthening family and school support systems plays a critical role in enhancing both the individual development and quality of life of children with ASD.