Kadınların doğumda algıladıkları obstetrik şiddet ile postpartum depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between women's perceived obstetricviolence at birth and postpartum depression levels
- Tez No: 956819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜZAR SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kadınların doğumda algıladıkları obstetrik şiddet ile postpartum depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma 15 Ekim 2024- 15 Mart 2025 tarihleri arasında Mersin ilinde Yalınayak Aile Sağlığı Merkezi ve Portakal Aile Sağlığı Merkezinde kayıtlı olan ve topuk kanı aldırmak için başvuran (doğum sonu 3.-5. günler) 360 kadınla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Obstetrik Şiddet Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonu Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; normal dağılımların saptanmasında Kurtosis ve Skewness kat sayıları, yüzdelik, frekans, ortalama ve standart sapma, t testi, Varyans analizi (ileri analiz olarak varyansların homojen olduğu durumlarda LSD, olmadığı durumlarda Dunnet C), Pearson Korelasyon Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve Regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the relationship between obstetric violence perceived by women during childbirth and postpartum depression levels. Materials and methods: It is a descriptive research. The research was conducted face-to-face with 360 women registered at Barefoot ASM and Portakal ASM in Mersin province between October 15, 2024 and March 15, 2025 and who applied to have their heel blood taken (3rd-5th days after childbirth). Data were collected using the Personal Information Form, Obstetric Violence Scale, and Edinburgh Postpartum Depression Scale. In the analysis of the obtained data; Kurtosis and Skewness coefficients, percentages, frequencies, means and standard deviations, t-test, variance analysis (LSD in cases where variances are homogeneous as advanced analysis, Dunnet C in cases where they are not), Pearson Correlation Analysis, Spearman Correlation Analysis and regression analysis were performed to determine normal distributions.