Jelatin üzerine metil metakrilatın KMnO4 ve FeCl3 başlatıcılarıyla aşı kopolimerizasyonu
Graft copolymerization of methyl methacrylate onto gelatin using potassium permanganate and ferric chloride
  1. Tez No: 95683
  2. Yazar: HAVVA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Doktora Tezi JELATİN ÜZERİNE METİL METAKRİLATIN KMn04 ve FeClj BAŞLATICILARIYLA AŞI KOPOLİMERİZASYONU Havva KELEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet SAÇAK 2000, Sayfa: 115 Jüri: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Prof. Dr. Mehmet SAÇAK Doç. Dr. Halil İbrahim ÜNAL Prof. Dr. Muzaffer TALU Doç. Dr. Osman GÜRELBu çalışmada, doğal bir polimer olan jelatin üzerine KMn04 ve FeClj yardımıyla metil metakrilatın (MMA) aşı kopolimerizasyonu araştırılmıştır. Aşılama verimine, başlatın, monomer ve asit derişimi ile sıcaklığın etkileri incelenmiştir. Aşılama veriminin her iki başlatıcı ile belli bir monomer dcrişimine kadar arttığı, daha sonra azaldığı gözlenmiştir. Başlatıcı derişiminin artışı ile aşılama verimi arasında da benzer ilişki görülmüştür. FeCl3 için 1,0x1 0'2 M, KMn04 için ise 2,0x10° M optimum başlatıcı derişiınlcri elde edilmiştir. Aşı kopolimerizasyon FeClj ile 60-90°C arasında denenerek maksimum aşılama verimi 90°C'de (%44,6) elde edilmiştir. Buna karşılık KMn04 ile 30-70°C aralığında yapılan deneylerde maksimum aşılama verimi 50°C'de %64,5 olarak elde edilmiştir. Değişik deney koşullarında elde edilen aşılanmış jelatin örnekleri hidroliz edilerek yan zincirler ayrılmış ve molar kütleleri viskozite yöntemiyle belirlenmiştir. Aşı kopolimerlerin yoğunlukları, nem tutuculukları ve şişme özelliklerinin aşılama verimi arttıkça azaldığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Jelatin, aşı kopolimerizasyon, metil metakrilat, potasyum permanganat, demir (III) klorür. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis GRAFT COPOLYMERIZATION OF METHYL METHACRYLATE ONTO GELATIN USING POTASSIUM PERMANGANATE AND FERRIC CHLORIDE Havva KELEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Mehmet SAÇAK 2000, Pages: US Jury : Prof. Dr. Yüksel SARI KAYA Prof. Dr. Mehmet SAÇAK Assoc. Prof. Dr. Halil İbrahim ÜNAL Prof. Dr. Muzaffer TALU Assoc. Prof. Dr. Osman GÜREL IVIn (his research, graft copolymerization or methyl methacrylate onto gelatin was studied using potassium permanganate and ferric chloride. The effects of monomer, initiator and acid concentrations and temperature on the graft yield were investigated. It was observed that graft yield increased up to a particular monomer concentration and then decreased. A similar relation between the increasing initiator concentration and the graft yield was also observed. The optimum initiator concentrations for FeCI3and KMn04 were found as l,0xl0'2 M and 2,0xl0"J M respectively. The study of graft copolymerization with FeCb was carried out at different temperatures between 60-90°C and the maximum graft yield was obtained at 90°C as 44,6%. Graft copolymerization with KMn04 at different temperatures between 30-70°C showed that the maximum graft yield can be obtained at 50°C as 64,5%. Grafted gelatin samples, which were obtained at different grafting conditions, were hydrolizcd and side chains isolated. Molecular weights of side chains were determined by viscosimctric measurements. The density, moisture content and moisture regain of graft copolymers were observed to decrease with increase in graft yield. KEY WORDS : Gelatin, graft copolymerization, methyl methacrylate, potassium permanganate, ferric chloride.