Benzoil peroksit yardımıyla jelatin üzerine metil metakrilatin aşı kopolimerizasyonu
Graft copolimerization of methyl methacrylate onto gelatin using benzoyl peroxide
  1. Tez No: 58300
  2. Yazar: HAVVA KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BENZOİL PEROKSİT YARDIMIYLA JELATİN ÜZERİNE METİL METAKRİLATIN AŞI KOPOLİMERİZASYONU Havva KELEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mehmet SAÇAK 1997, Sayfa: 67 Jüri: Prof.Dr. Serpil AKSOY Doç.Dr. Lale ÖZFIRAT Doç.Dr. Mehmet SAÇAK Bu çalışmada, doğal bir polimer olan jelatin üzerine benzoil peroksit (BZ2O2) yardımıyla metil metakrilatın (MMA) aşı kopolimerizasyonu araştırılmıştır. Aşılama verimine, sıcaklık ile monomer ve başlatıcı derişiminin etkisi incelenmiştir. Aşılama veriminin BZ2O2 derişimi 0,206x1 0'2 M olana kadar arttığı, daha yüksek başlatıcı derişimlerinde hafifçe düştüğü gözlenmiştir. Monomer derişiminin artırılması ile aşılama verimi de artmıştır. Aşı kopolimerizasyon 65-90°C arasında değişik sıcaklıklarda denenmiş ve maksimum aşılama 80°C'dc (%56,2) elde edilmiştir. Aşı kopolimcrlcrin yoğunlukları, nem kapsamları ve nem tutuculukları aşılama verimi arttıkça azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Jelatin, aşı kopolimerizasyon, metil metakrilat, benzoil peroksit.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Master Thesis GRAFT COPOLYMERIZATION OF METHYL METHACRYLATE ONTO GELATIN USING BENZOYL PEROXIDE Havva KELEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet SAÇAK 1997, Pages : 67 Jury : Prof. Dr. Serpil AKSOY Assoc. Prof. Dr. Lale ÖZFIRAT Assoc. Prof. Dr. Mehmet SAÇAK In this research, graft copolymerization of methyl methacrylate onto gelatin, which is a natural polymer, using benzoyl peroxide has been studied. The effects of temperature and the concentration of monomer and initiator on the graft yield were investigated. It was observed that graft yield increased up to the Bz202 concentration of 0,206x1 0"2 M and slightly decreased as the concentration of initiator was further increased. When the concentration of monomer was increased the graft yield inreased. Graft copolymerization was carried out at different temperatures between 65-90°C and maximum graft yield was obtained at 80°C as 56,2%. The density, moisture content and moisture regain of graft copolymers decreased with increase in graft yield. KEY WORDS : Gelatin, graft copolymerization, methyl methacrylate, benzoyl peroxide.