E-ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin bibliyometrik olarak incelenmesi: SCOPUS veritabanı üzerinde bir çalışma
Bibliometric examination of the relationship between e-commerce and economic growth: A study on SCOPUS database
- Tez No: 956870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Economics, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, e-ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemektedir. Scopus veritabanından elde edilen verilerle, bu iki kavramın literatürdeki etkileşimi ve gelişim süreci analiz edilmiştir. Amaç, e-ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini ve bu alandaki akademik eğilimleri ortaya koymaktır. Analiz sürecinde anahtar kelimeler, yazarlar, dergiler, ülkeler ve alıntı sayıları gibi çeşitli bibliyometrik göstergeler kullanılmıştır. Çalışmada, e-ticaretin yıllar içindeki gelişimi, akademik ilgi gören alanları ve ekonomik büyüme ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Analizler, 1998-2023 yılları arasında bu konudaki yayınların arttığını ve özellikle son beş yılda yoğunlaştığını ortaya koymuştur. En çok katkı sağlayan ülkeler arasında ABD, Çin ve İngiltere öne çıkarken, gelişmekte olan ülkelerde de ilginin arttığı gözlemlenmiştir. Anahtar kelime analizinde ise“dijital ekonomi”,“ekonomik büyüme”ve“e-ticaret”gibi kavramların ön plana çıktığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, e-ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye dair gelecekte yapılacak araştırmalara yön vermeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, dijital dönüşüm ve küresel ticaretin etkisiyle, e-ticaretin ekonomik büyüme üzerinde belirgin bir etki yarattığını göstermektedir. Bibliyometrik analiz yöntemi, literatürdeki boşlukları ortaya koyarak araştırmacılara kapsamlı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between e-commerce and economic growth using bibliometric analysis. Utilizing data obtained from the Scopus database, the interaction and developmental trajectory of these two concepts within the scholarly literature were examined. The primary objective is to elucidate the effects of e-commerce on economic growth and to identify prevailing academic trends in this domain. Throughout the analysis, various bibliometric indicators such as keywords, authors, journals, countries, and citation metrics were employed. The study explores the evolution of e-commerce over time, the key areas attracting academic attention, and its association with economic growth. The findings reveal a steady increase in publications on this subject from 1998 to 2023, with a pronounced surge in the past five years. The United States, China, and the United Kingdom emerged as leading contributors, while interest from developing countries has also shown significant growth. Keyword analysis highlighted the prominence of terms such as“digital economy,”“economic growth,”and“e-commerce.”In conclusion, this study aims to provide direction for future research on the nexus between e-commerce and economic growth. The results indicate that, influenced by digital transformation and global trade, e-commerce exerts a substantial impact on economic growth. The bibliometric analysis approach also uncovers gaps within the existing literature, offering researchers a comprehensive perspective for further investigation.