Genişletilmiş Kalman filtresi ile ağırlık merkezi yüksekliğinin model tabanlı gerçek zamanlı tahmini
Model-based real-time estimation of center of gravity height using extended Kalman filter
  1. Tez No: 956871
  2. Yazar: ENES DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Taşıt güvenliği, enerji verimliliği ve sürüş dinamikleri alanlarında geliştirilen yenilikçi teknolojilerin başarısı, bu sistemlerin doğru modellenmesine ve araç dinamiğine dair kritik parametrelerin doğru şekilde tahmin edilmesine bağlıdır. Taşıtların manevra esnasındaki davranışlarını etkileyen en önemli parametrelerden biri, ağırlık merkezinin konumudur. Özellikle ağırlık merkezi yüksekliği, taşıtın devrilme eğilimini belirleyen temel bir parametre olup; aktif süspansiyon kontrolünden denge kontrol sistemlerine kadar birçok gelişmiş sürücü destek sisteminde doğrudan etkili rol oynamaktadır. Ağırlık merkezi yüksekliğinin doğrudan ölçümü pratikte mümkün olmadığından, bu tür parametrelerin tahmini için çeşitli algoritmalara başvurulmaktadır. Bu tez çalışmasında, taşıtın devrilme hareketini temsil eden devrilme dinamiği üzerinden bir tahmin modeli kurulmuş ve bu modelde ağırlık merkezi yüksekliği, genişletilmiş Kalman filtresi (EKF) kullanılarak gerçek zamanlı olarak tahmin edilmiştir. Geliştirilen algoritma, IPG CarMaker yazılımında oluşturulan otobüs simülasyon senaryoları üzerinde uygulanmış; süspansiyon kuvvetleri, taşıt gövdesinin yalpa ivmesi, yol eğimi ve teker yanal kuvvetleri gibi veriler sensör çıktısı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca sistemin duyarlılığı, Kalman kazancı ve ölçüm fonksiyonunun türevi olan Jacobian değerleri üzerinden detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu çalışma ile, taşıt ağırlık merkezi yüksekliğinin yalnızca sensör verilerine dayalı olarak model tabanlı ve gerçek zamanlı biçimde tahmin edilebileceği gösterilmiş, böylelikle taşıtın devrilme güvenliğini artırmaya yönelik ileri seviye kontrol sistemlerinin temelini oluşturacak bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The success of innovative technologies developed in the fields of vehicle safety, energy efficiency, and driving dynamics relies heavily on the accurate modeling of these systems and the precise estimation of critical vehicle dynamic parameters. One of the most influential parameters affecting vehicle behavior during maneuvers is the position of the center of gravity. In particular, the center of gravity height is a key factor determining the vehicle's rollover tendency and plays a direct role in numerous advanced driver assistance systems (ADAS), from active suspension control to stability control systems. Since direct measurement of the center of gravity height is not practically feasible, various algorithms are employed to estimate such parameters. In this thesis, an estimation model is constructed based on the vehicle's roll dynamics, which represent its rollover motion, and the center of gravity height is estimated in real-time using the Extended Kalman Filter (EKF). The developed algorithm is implemented on bus simulation scenarios generated in IPG CarMaker software. Sensor outputs such as suspension forces, vehicle roll acceleration, road bank angle, and lateral tire forces are used as inputs for the estimation. Moreover, the sensitivity of the system is thoroughly analyzed through the Kalman gain and the Jacobian, which is the derivative of the measurement function. This study demonstrates that the vehicle's center of gravity height can be estimated in a model-based and real-time manner solely through sensor data, thus offering a foundational approach for advanced control systems aimed at improving rollover safety.