Ahîzâde Abdülhalim Efendi'nin 'Mesâilü Tercihi'l-Beyyinât' adlı eserinin tahkik ve tahlili
Critical edition and analysis of Ahîzâde Abdülhalim Efendi's 'Mesâilü Tercihi'l-Beyyinât'
- Tez No: 956881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tahkik çalışmasını yapmış olduğumuz Mesâilü tercihi'l-beyyinat adlı eser adından da anlaşılacağı üzere yargılama hukukundan bahseder. Aralarında anlaşmazlık çıkan kişiler, hakkını aramak için mahkemeye başvururlar. Hakimler tarafların iddialarını ve sunduğu delilleri inceler. İddiasını delille ispatlayanın lehine hüküm verir. Taraflar bazen delil sunamazlar, bu durumda hâkim iki tarafın iddiasını inceleyip, birinin sözünü diğerine tercih eder. Bazen iki taraf da delil sunar, bu durumda hâkim, tarafların ortaya koyduğu delillerin sıhhatini ve kuvvet derecesini inceleyip iki delilden birini diğerine tercih eder. Hâkim, iki delil arasında bir tercih sebebi bulamaz ise dava konusu olan şey hakkında iki taraf arasında ortaklaşa hüküm verir. Bazen de iki delilin birbirini nakzetmesi halinde hâkim, iki tarafın da deliliyle hükmetmez. Klasik fıkıh kitaplarında bu meselelerin cevapları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ancak pek çok dava ile muhatap olan kadıların her bir meseleyi bu kitapların ilgili yerlerinden bulup incelemesi zordur. Başta Ahîzâde Abdülhalim Efendi'nin Mesâilü tercihi'l-beyyinât adlı eseri olmak üzere bu alanda yazılan eserler yargılama hukuku ile ilgili meseleleri bir araya toplaması hasebiyle kadıların işini kolaylaştırmaktadır. Özellikle Mesâilü tercihi'l-beyyinât adlı eser klasik kaynakları da referans göstererek yargılama hukuku ile ilgili füru' meselelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The work Mesâilü Tercihi'l-Beyyinât, which we have conducted tahkik studies on, is, as its title suggests, concerned with judicial procedure. When disputes arise between individuals, they turn to the court to seek justice. Judges examine the claims and evidence presented by the parties and rule in favor of the one who proves their claim with evidence. In cases where parties fail to present evidence, the judge evaluates both claims and prefers one over the other. Sometimes, both parties provide evidence, in which case the judge examines the validity and strength of the presented proofs and prefers one over the other. If the judge finds no basis for preference between two pieces of evidence, they issue a joint ruling regarding the disputed subject. However, when two pieces of evidence contradict each other, the judge does not rule based on either. Classical fiqh texts provide detailed explanations of these matters. However, for judges handling numerous cases, locating and examining each relevant issue within these texts can be quite difficult. Works written on judicial procedure, especially Mesâilü Tercihi'l-Beyyinât by Ahîzâde Abdülhalim Efendi, facilitate judicial processes by compiling issues related to court procedures. Specifically, Mesâilü Tercihi'l-Beyyinât includes various furû' (substantive law) matters on judicial procedure while also referencing classical sources.