Davranışsal iktisat bağlamında bağış davranışlarının incelenmesi
In the context of behavioral economics, studying behaviors related to chartiable giving
- Tez No: 956884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN EDİRNELİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Geleneksel iktisat kuramları, bireyleri tamamen rasyonel karar vericiler olarak tanımlarken, davranışsal iktisat bireylerin duygusal, sosyal ve psikolojik faktörlerden etkilenerek kararlar aldığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, bireylerin bağış davranışları ve norm çıkarımı algılarının davranışsal iktisat yöntemleriyle incelenmesi amacıyla bir laboratuvar deneyi uygulanmıştır. Selçuk Üniversitesi Davranışsal ve Deneysel Araştırmalar Laboratuvarında (SUBEL), z-Tree yazılımı kullanılarak yürütülen deney, Selçuk Üniversitesinde öğrenim görmekte olan farklı bölümlerden toplam 168 öğrencinin katılımıyla tamamlanmıştır. Katılımcıların gelir seviyeleri, yaşları ve yaşadıkları şehirler gibi demografik özelliklerine ilişkin veriler de toplanmış ve analizde kullanılmıştır. Bu çalışmada sosyal normların bireylerin ekonomik kararları üzerinde belirleyici rol oynadığı deneysel olarak desteklenmektedir. Norm çıkarımı yöntemi ile elde edilen bulgular, bireylerin yalnızca bireysel tercihlerine değil, aynı zamanda çevresel beklenti ve gözlemlerine göre hareket ettiklerini göstermektedir. Elde edilen bulgular bağış davranışının normatif algılarla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
While traditional economic theories define individuals as completely rational decision-makers, behavioural economics reveals that individuals' decisions are influenced by emotional, social and psychological factors. In this study, an behavioural economics method was used to conduct a laboratory experiment to examine individuals' charitable giving and norm elicition perceptions. The experiment was conducted at the Behavioural and Experimental Research Laboratory (SUBEL) of Selçuk University using z-Tree software, with the participation of 168 students from various departments of Selçuk University. Demographic data such as participants' income levels, ages, and hometowns were also collected and used in the analysis. This study provides experimental evidence that social norms play a decisive role in individuals' economic decisions. The findings obtained through the norm elicition method show that individuals act not only according to their personal preferences but also according to environmental expectations and observations. The results indicate that charitable giving behaviour is closely related to normative perceptions.