Düşük maliyetli zırh çeliğinin geliştirilmesi
Development of low-cost armor steel
- Tez No: 956892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ BAKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde gelişmekte olan savunma sanayi sektöründe, atılan öncül adımlar ve yerlileştirme adımları gün geçtikçe önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada metal endüstrisinde ıslah çelikleri olarak bilinen malzemelerden ve vasıfsız olarak adlandırılabilecek demir veya paslanmaz hurdalardan alaşımlama yaparak ve bir takım metalurjik işlemlere tabi tutarak, standartlara uygun, kum kalıba döküm yöntemi ile balistik zırh çeliği üretimi gerçekleştirilmiştir. Uluslararası askeri/sivil standartlar referans alınarak, takibinde mekanik (çekme, darbe, sertlik testi), balistik ve metalografik inceleme karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Böylece tedariki zor ve pahalı olan zırh çeliklerinin yerine, uygun maliyetli ve metal sektöründe kolay tedarik edilebilen malzemeler ile balistik zırh çeliği geliştirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the developing defense industry of our country, the pioneering steps and localization initiatives being taken are becoming increasingly significant day by day. In this study, ballistic armor steel was produced in compliance with standards using the sand casting method by alloying materials known as quenched and tempered steels in the metal industry and scrap iron or stainless steel scrap, which can be considered low-grade, and subjecting them to various metallurgical processes. Based on international military/civil standards, subsequent mechanical (tensile, impact, and hardness tests), ballistic, and metallographic characterization studies were carried out. In this way, it has been possible to develop ballistic armor steel using cost effective and readily available materials in the metal sector, as an alternative to armor steels that are otherwise difficult and expensive to procure