Tabea Zımmermann, Tatjana Masurenko ve Nobuko Imaı özelinde üç farklı ekolden üç kadın viyola solistinin teknik ve müzikal açıdan karşılaştırması
A technical and musical comparison of three female viola soloists from three different schools: Tabea Zimmermann, Tatjana Masurenko, and Nobuko Imai
  1. Tez No: 979454
  2. Yazar: NECİBE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EREN TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, viyola sanatının gelişimine öncülük eden farklı ekollere sahip üç kadın viyola sanatçısının teknik ve müzikal bağlamda özelliklerinin incelenmesi ve ekoller doğrultusunda karşılaştırmasının yapılarak kadın solistlerin alana katkılarının önemini ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde viyolanın tarihi aktarılmış ve klasik müzikteki ekollerin incelenmesi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde viyola sanatındaki kadın müzisyenlerin önemi, üç solistin eğitim dönemi, solistlik kariyerleri ve eğitimcilik anlayışları ardından repertuvar seçimleri aktarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bu üç kadın solistin repertuvarlarındaki aynı döneme ait ortak eserler seçilerek teknik ve müzikal açıdan yorumlama biçimleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and compare the technical and musical characteristics of three pioneering female viola soloists—Tabea Zimmermann, Tatjana Masurenko, and Nobuko Imai—each representing a different musical school, in order to highlight the significance of their contributions to the development of viola performance. The first section provides a historical overview of the viola and discusses the major schools of classical music. The second section explores the role of female musicians in viola performance, focusing on the artists' educational backgrounds, solo careers, pedagogical philosophies and repertoire preferences. In the final section, selected works from the same musical period, commonly performed by all three artists, are analyzed and compared in terms of technical and musical interpretation.