Necdet Ardıç / Terzi Baba'nın tasavvuf anlayışında namaz kavramı
The concept of prayer in Necdet Ardıç/Terzi Baba's understanding of sufism
  1. Tez No: 956917
  2. Yazar: CANAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmamızın konusunu yaşayan bir mutasavvıf olarak Necdet Ardıç'ın namaz kavramı çerçevesinde fikir ve düşünceleri oluşturmaktadır. Necdet Ardıç, Türk tasavvuf düşüncesinde yaklaşık 400 yıllık bir geçmişe sahip olan Türk-İslâm Tasavvuf Düşüncesinde önemli bir yer tutan Uşşâkî geleneğinin günümüzdeki yaşayan temsilcilerindendir. Temel dini ilimleri tahsil ettikten sonra tasavvufî bir hayat tarzını benimsemiş ve bu alanla ilgili pek çok eser telif etmiştir. Muhibbanı tarafından Terzi Baba olarak anılan Necdet Ardıç'ın tasavvufî görüşlerinin Kur'ân ve Sünnet anlayışı çerçevesinde şekillendiğini ifade etmemiz gerekir. Bunun yanında İbn Arabî, Mevlânâ Celâleddin Rumî, Abdulkerîm el-Cîlî ve Abdulkadir-i Geylânî gibi büyük İslâm mutasavvıflarının görüş ve düşüncelerinden etkilendiğini de belirtmek gerekir. Necdet Ardıç hakkında yapılan akademik çalışmalar, genellikle hayatı, eserleri, genel tasavvuf anlayışı ve Etvâr-ı Seb'a uygulamaları gibi konulara odaklanmıştır. Bu çalışma ise, Ardıç'ın namaz kavramına dair özel ve derinlikli tasavvufî yorumlarını sistematik bir biçimde inceleyerek literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemiştir. Çalışmanın özgünlüğü, yaşayan bir mutasavvıf olan Necdet Ardıç'ın (87 yaşında) hayatta olması sayesinde, eserlerindeki sofistike kavramlar ve konular hakkında doğrudan kendisiyle mülakatlar yapılarak birincil elden ve teyit edilmiş bilgilere ulaşılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, bir giriş, üç bölüm ve değerlendirme-sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş'de, tezin amacı ve önemi, tezin planı ve metodu ile çalışmaya referans olan kaynak ve çalışmalara temas edilmiştir. Birinci Bölüm'de Necdet Ardıç'ın Hayatı başlığı altında, hayatı ile şahsiyeti ve mutasavvıf kişiliği üzerinde durulmuştur. Ardından eserleri üzerinde durularak, kitaplarının yanı sıra yayına hazırladığı, sadeleştirdiği ve başka dillere tercüme edilen çalışmalarına yer verilmiştir. İkinci Bölüm'de, tasavvuf anlayışı üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölüm'de ise, tezimizin ana konusunu teşkil eden tasavvufî bakış açısıyla namaz ve namazla ilgili düşünceleri anlatılmaya çalışılmıştır. Değerlendirme ve Sonuç bölümünde, Ardıç'ın namaz hakkındaki görüş ve düşüncelerinin genel bir değerlendirmesi ile ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the thoughts and ideas of Necdet Ardıç, a contemporary Sufi, within the framework of the concept of salât (ritual prayer). Necdet Ardıç is one of the living representatives of the Uşşâkî tradition, which has held a prominent place in Turkish-Islamic Sufi thought for approximately 400 years. After completing his foundational religious education, he embraced a Sufi lifestyle and authored numerous works in the field. Known among his followers as Terzi Baba (“The Tailor Father”), his views are shaped primarily within the framework of the Qur'an and the Sunnah. He has also been notably influenced by renowned Islamic Sufis such as Ibn Arabi, Mawlānā Jalāl al-Dīn Rūmī, Abdulkarīm al-Jīlī, and Abd al-Qādir al-Jīlānī. Previous academic studies on Ardıç have primarily concentrated on his life, works, general Sufi understanding and Etvâr-ı Seb'a practices. However, this study aims to fill a gap in the literature by systematically analyzing his unique and in-depth Sufi interpretations of the concept of prayer. The originality of the research stems from the fact that Necdet Ardıç (87 years old) is still alive, which enabled direct interviews and the collection of first-hand verified insights into the sophisticated concepts discussed in his works. This thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. The Introduction outlines the purpose and significance of the study, its structure and methodology, and the sources referenced. The First Chapter,“The Life of Necdet Ardıç,”examines his biography, personal characteristics, and Sufi identity. It also discusses his publications, including the works he has edited, simplified, or translated. The Second Chapter explores his understanding of Sufism. The Third Chapter, which forms the core of the study, presents his reflections on salât and analyzes the concept of prayer from a Sufi perspective. Finally, the Conclusion provides a general assessment of Ardıç's views on prayer and summarizes the key findings of the study.