Biyotransformasyon ile fenil etanolden fenil asetaldehit üretimi
Production of phenyl acetaldehyde from phenyl ethanol by biotransformation
- Tez No: 95692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Doktora Tezi BİYOTRANSFORMASYON İLE FENÎL ETANOLDEN FENİL ASETALDEHİT ÜRETİMİ Hamdi KAPUCU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ülkü Mehmetoğlu Biyokatalizör olarak enzim ya da mikroorganizma kullanılarak bir A substratmdan istenen B ürünün bir ya da birkaç basamakta oluşumuna biyotransformasyon denir. Endüstriyel önemi olan aromatik aldehitlerden fenilasetaldehit, kozmetik sanayinde gül araması olarak kullanılmaktadır. Çay, kahve ve tütün için de önemli bir aramadır. Çalışmanın ilk aşamasında. 2-fenil etanol ve fenil asetaldehit derişimlerinin GC ile. mikroorganizma derişimi alkol dehidrojenaz (ADH) ve aldehit dehidrojenaz (ALDH) enzim aktivitelerinin ise spektrofotometrik olarak belirlenebilmesi için analiz yöntemleri geliştirilmiştir. İkinci aşamada, hücre içi enzimler olan ADH ve ALDH enzimlerinin aktivitelerinin belirlenmesi ile en yüksek enzim aktivitesine sahip olan mikroorganizmanın seçilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen ultrasonikasyon yöntemi ile incelenen on farklı Acetobacter ve Gluconobacter türü mikroorganizmalar arasından Gluconobacter peroxydans B-72'nin en yüksek ADH enzim aktivitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında, sıcaklık ve karıştırma hızı kontrol edilen 150 nüVlik eıienlerde biyotransformasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. En yüksek fenil asetaldehit üretiminin de Gluconobacter peroxydans B-72 ile gerçekleştiği bulunmuştur. Fenil asetaldehit üretimine, başlangıç fenil etanol derişimi, substrat ekleme zamanı, biyotransformasyon süresi, pH (tampon ve CaC03 kullanımı ile), farklı karbon kaynakların, yoğun hücre ve tutuklanmış hücre kullanımının etkileri incelenmiştir. Fenil asetaldehitüretim kinetiğinin substrat inhibisyon modeline uyduğu belirlenmiş: rm= 0.96 g/L-st Km= 1.70 g/L ve K^= 9.39 g/L olarak bulunmuştur. Çalışmanın son aşamasında, fenil asetaldehit üretimine, gliserol derişimi, sıcaklık, başlangıç fenil etanol derişimi ve karıştırma hızının etkisi Cevap Yüzey Yöntemi ile incelenmiştir. Bu yöntem ile 33.83 g/L gliserol derişimi. 26.11 °C sıcaklık. 2.04 g/L başlangıç fenil etanol derişimi ve 110 rpm karıştırma hızı en uygun koşullar olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda üretilebilen optimum fenil asetaldehit derişimi CFA=L17 g/L olarak bulunmuştur. 2000, 186 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Biyotransformasyon. fenil etanol, fenil asetaldehit. ultrasonikasyon. Cevap Yüzey Yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis PRODUCTION OF PHENYL ACETALDEHYDE FROM PHENYL ETHANOL BY BIOTRANSFORMATION HamdiKAPUCU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ülkü Mehmetogiu Biotransformation is the production of a product from an substrate using an enzyme or microorganism as a biocatalyst. Phenyl acetaldehyde, which is an aromatic aldehyde, is used as rose fragrant in cosmetics industry. In addition, it is also used as a fragrant in tea, coffee and tobacco industries. In the first phase of this study, analytical procedures for the determination of 2- phenyl ethanol and phenyl acetaldehyde by GC. and of microorganism concentration and of ADH and ALDH enzyme activities by spectrophotometer were developed. In the second phase of the study, the microorganism having the maximum enzyme activity was selected determining the activities of ADH and ALDH. Using the ultrasonic method developed. Gluconobacter peroxydans B-72 with highest ADH enzyme activity was determined among the ten Acetobacter and Gluconobacter type microorganisms. In the third phase of the study, biotransformation experiments were carried in a 150 mL flask, at constant temperature and stirring rate. It was found that, maximum phenyl acetaldehyde production was obtained using Gluconobacter peroxydans B-72. The effects of initial phenyl ethanol concentration, substrate addition time, biotransformation period. pH (with buffer and CaCOb). various carbon sources, cell dense and immobilized cell utilization on phenyl acetaldehyde production. It was found that phenyl iiiacetaldehyde production kinetics followed the substrate inhibition model with corresponding rm= 0.% g/L-h. Km= 1.70 g/L and Kss= 9.39 g/L. In the final phase of the study, the effects of glycerol concentration, temperature, initial phenyl ethanol concentration, and stirring rate on phenyl acetaldehyde production was investigated using Response Surface Methodology. The optimum conditions were found of 33.83 g/L glycerol concentration. 26.11 °C temperature. 2.04 g/L initial phenyl ethanol concentration, and 110 rpra stirring rate. Optimum phenyl acetaldehyde production under these conditions was found of CFa= 1. 1 7 g/L. 2000, 186 page KEY WORDS : Biotransformation, phenyl ethanol, phenyl acetaldehyde. ultrasonication. Response Surface Methodology. IV