Tarım sektöründe gürültü maruziyeti ve alınabilecek önlemler
Noise exposure in the agricultural sector and precautions that can be taken
  1. Tez No: 956929
  2. Yazar: ABİDİN GÜVENBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Ziraat, Public Health, Accidents, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin ve sanayileşmenin hız kazanmasıyla birlikte, hem ülkemizde hem de dünyada makineleşme artmış, bu durum çeşitli iş sağlığı ve güvenliği risklerinin de çoğalmasına yol açmıştır. Çalışanlar, görev yaptıkları iş kollarının doğasına bağlı olarak birçok farklı tehlike unsuru ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu unsurlardan biri, iş hijyeninin fiziksel etkenleri arasında yer alan gürültüdür. Gürültü, genel anlamda istenmeyen ses olarak tanımlanmakta ve çalışma ortamlarında ciddi risklere ve olumsuzluklara neden olabilmektedir. Özellikle işitme sağlığı açısından önemli riskler oluşturmakta olup, uzun süreli maruziyetin kalıcı işitme kayıplarına neden olabileceği bilimsel olarak uzun süredir bilinmektedir. Bunun yanı sıra, dikkat dağınıklığına bağlı iş kazaları, verimlilikte düşüş gibi farklı olumsuz etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Tarım sektörü, gürültü maruziyetinin en yoğun yaşandığı alanlardan biridir. Bu araştırmada, Çorum ili Sungurlu ilçesinde tarımsal faaliyet gösteren çalışanların gürültüye ne düzeyde maruz kaldıkları değerlendirilmiş ve bu maruziyetin etkilerinin azaltılmasına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, tarım alanında çalışan bireylerin yaklaşık üçte biri, sezonsal olarak günde sekiz saati aşan sürelerde 80 dBA üzerinde gürültüye maruz kalmaktadır. Bazı durumlarda ise bu seviyenin çok daha üstüne çıkıldığı görülmektedir. Gürültünün tarım işçileri üzerindeki etkileri sadece işitme kaybı ile sınırlı kalmamakta; aynı zamanda dikkat eksikliği nedeniyle meydana gelen kazalar ve iş gücünde azalma gibi sonuçlara da yol açmaktadır. Bu çalışmada, Sungurlu ilçesinde sık kullanılan tarım makineleri üzerinde, TS EN ISO 9612 standartı çerçevesinde ölçümler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, gürültüye maruziyeti azaltmak adına öncelikle gürültü kaynağında teknik önlemler alınmasının gerektiğini,eğer gürültünün kaynağında alınan tebirler yeterli değil ise veya uygulanabilir değil ise çalışanların kişisel koruyucu donanımlar ile desteklenmesinin gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the acceleration of technological developments and industrialization, mechanization has increased both in our country and in the world, and this has led to an increase in various occupational health and safety risks. Employees are faced with many different hazards depending on the nature of the work they do. One of these elements is noise, which is among the physical factors of occupational hygiene. Noise is generally defined as unwanted sound and can cause serious risks and negativities in work environments. It poses significant risks especially in terms of hearing health, and it has long been scientifically known that long-term exposure can cause permanent hearing loss. In addition, different negative effects such as occupational accidents due to distraction and decrease in productivity can occur. The agricultural sector is one of the areas where noise exposure is most intense. In this study, the level of noise exposure of employees engaged in agricultural activities in the Sungurlu district of Çorum province was evaluated and solution proposals were developed to reduce the effects of this exposure. According to the research findings, approximately one third of individuals working in agriculture are exposed to noise levels above 80 dBA for periods exceeding eight hours per day seasonally. In some cases, it is observed that this level is much higher. The effects of noise on agricultural workers are not limited to hearing loss; it also leads to consequences such as accidents due to lack of attention and a decrease in labor force. In this study, measurements were carried out on frequently used agricultural machinery in Sungurlu district within the framework of the TS EN ISO 9612 standard. The research results show that technical measures should be taken at the source of the noise first in order to reduce exposure to noise, and if the measures taken at the source of the noise are not sufficient or applicable, it is necessary to support the workers with personal protective equipment.