CNC makinesinde MDF işlemede bazı faktörlerin gürültü emisyonuna etkisi
The effect of some factors on noise emmision in computer numeric control (CNC) MDF machining
- Tez No: 569588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZGÜR İMİRZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişen üretim teknolojileri ile bilgisayar kontrollü makinelerin (CNC) kullanımı birçok sektörde olduğu gibi mobilya üretim sektöründe de hızla artmaktadır. Bu makineler iş ve işlemleri her ne kadar kolaylaştırıyor olsa da çalışanlar için bazı fiziksel riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Fiziksel risk etmenlerinden en önemlilerinden biri de gürültüdür. Bu çalışmada ahşap işleme CNC makinesinde işleme faktörlerinden kesici türü, işleme türü, makine devri, işleme hızı, yanal adım ve işleme derinliğinin MDF (Medium Density Fibreboard) parça işlerken gürültüye etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Kesici olarak piyasada en çok kullanılan Elmas uçlu ve Jilet uçlu uçlu kesicileri kullanılmıştır. Devir sayısı olarak 18000 ve 24000 (dev/dk), hız olarak 6000, 9000 ve 12000 (mm/dk), işleme türü olarak çevresel ve Doğrusal, yanal adım olarak %70 ve %50, işleme derinliği olarak ise 3 mm ve 6 mm değerleri alınmıştır. Çalışmada en yüksek gürültü elmas uçlu kesici, 24000 dev/dk devir sayısı, Doğrusal işleme türü,12000 işleme hızı, %70 yanal adım ve 6 mm işleme derinliğinde ortalama değer 103,4 dB (A) çıkmış olup, en düşük gürültü ise Jilet uçlu uçlu kesici, 18000 işeme hızı, Çevresel işleme türü, 6000 işleme hızı % 50 yanal adım ve 3mm işleme derinliğinde ortalama 82,46 dB (A) olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda 28.07.2013 tarih ve 28721 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan“Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmeliğin”5 inci madesinin c fıkrasında“Maruziyet sınır değerleri: (LEX, 8saat) = 87 dB(A)”dikkate alındığında çalışma sonuçlarının % 90' ının maruziyet sınır değerinin üzerinde olduğu görülmüştür. Bu nedenle çalışanlar Kişisel Koruyucu Donanımlar olarak adlandırılan kulak koruyuculardan en az 20 ile 25 SNR değerindeki kulaklıklardan çalışma esnasında kullanılması iş sağlığı ve güvenliği açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of computer numeric control (CNC) machines with the developing manufacturing technologies, just as in many sectors, has also increased rapidly in the furniture manufacturing sector. No matter how much these machines are facilitating work and processes, they also include in their structure some physical risks for the workers. One of the important physical risk factors is noise. In this study, it has been attempted to determine the effect of noise when processing pieces of Medium Density Fiberboard (MDF) in the wood processing CNC machine from the processing factors of blade, number of revolutions/minute, type of process, processing speed, lateral steps and processing depth. As a blade, the diamond and razor blades have been used from the blade types used the most in the market. It was taken as 18000 and 24000 for the number of revolutions/minute, 6000, 9000 and 12000 as speed, circular and linear as the type of processing, lateral steps as 70% and 50% and 3 mm and 6 mm as depth of processing. As a summary of the study, it was observed that the highest noise rose to the average value of 103.4 dBA with the diamond edged type blade, 24000 revolutions/minute, circular processing type, 12000 processing speed, 70% lateral steps and 6 mm processing depth. Whereas, the lowest noise was observed at an average of 82.46 dBA with the razor type blade, 18000 revolutions/minute processing speed, external line processing type, 6000 processing speed, 50 lateral steps and 3 mm processing depth. It was observed that the results of the machine in the study we made were 90% above the exposure limit values when the“Exposure limit values: (LEX, 8 hours) = 87 dBA”were taken into consideration from paragraph c of article 5 of the“Regulation About the Protection of the Workers from Risks Related to Noise”, which was published in the official newspaper numbered 28721 and dated 27 July 2013. Consequently, it is of importance from the aspect of work health and security for workers to use earplugs, which are called Personal Protector Hardware, during their work, from the earphones with a minimum signal-to-noise ratio (SNR) value between 20 - 25.