Erken eğitim programına devam eden down sendromlu bebeklere verilen motor beceri eğitiminin büyük kas gelişimlerine etkisinin incelenmesi
A Research on the effects of motor skills training on the gross motor development of infants with down's syndrome, attending the early intervention program
- Tez No: 95694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Doktora Tezi ERKEN EĞİTİM PROGRAMINA DEVAM EDEN DOWN SENDROMLU BEBEKLERE VERİLEN MOTOR BECERİ EĞİTİMİNİN BÜYÜK KAS GELİŞİMLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ Gönül KOBAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Neriman ARAL Jüri :Prof.Dr. Nergis GÜVEN Doç.Dr. Gelengül HAKTANIR Doç.Dr. Gülen BARAN Doç.Dr. Belma TUĞRUL Gelişimsel gerilik grubu içinde yer alan Down Sendromlu çocuklarda bilişsel, dil, büyük ve küçük kas, kişisel ve toplumsal gelişim alanlarında normal gelişim gösteren çocuklara göre değişen derecelerde gerilik mevcuttur. Tanı konur konmaz erken eğitim programlarına devam eden Down Sendromlu çocuklarda bu gerilik azaltılabilmektedir. Down Sendromunun doğası gereği diğer yetersizliklerin yanı sıra, kaslarda görülen hipotoni (kas gevşekliği), kas kuvveti azlığı ve eklem gevşekliği çocuğun motor gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Gelişim bir bütündür ve motor alandaki bu yetersizlik diğer alanları da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışma, erken eğitim programına katılan sıfır-üç yaş grubunda bulunan Down Sendromlu bebeklere verilen motor eğitimin/fizyoterapinin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Erken eğitim programına katılan on Down Sendromlu bebeğe (deney grubu) motor destek/fizyoterapi verilmiş, erken eğitim grubuna devam eden ve birebir eşleştirme yöntemi ile belirlenen diğer on Down Sendromlu bebeğe (kontrol grubu) motor destek/fizyoterapi verilmemiştir. Her iki grupta bulunan bebekler cinsiyet, büyük kas. küçük kas, alıcı dil ve kişisel-toplumsal gelişim alanları ile anne yaşı ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilmişlerdir. Deney grubunda bulunan bebekler dört ay süresince, erken eğitim programına ilave olarak, haftada bir saat fizyoterapi programına alınmıştır. Dört ayın sonunda her iki gruba son test uygulanmıştır. Gruplar kendi içlerinde Wilcoxon Eşleştirilmiş Örneklem Testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF MOTOR SKILLS TRAINING ON THE GROSS MOTOR DEVELOPMENT OF INFANTS WITH DOWN'S SYNDROME, ATTENDING THE EARLY INTERVENTION PROGRAM Gönül KOBAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Jury :Prof. Dr. Nergis GÜVEN Assoc. Prof. Dr. Gelengül HAKTANIR Assoc. Prof. Dr. Gülen BARAN Assoc. Prof. Dr.. Belma TU?RUL There are delays in various level on the children with Down syndrome in the developmental delayed group in the development fields of cognitive, language, gross and fine motor development, personal-social according to the children in the normal developing groups. This delay could be decreased on the children with Down syndrome who continue to the early intervention programme just after the diagnosis. Hypotony on the muscles, minority of muscular power and articular instability influence on motor development of the child in the negative direction together with the other inadequacies coming from Down syndrome. Development is a united whole and this inadequacy in the field of motor has effected the other fields in the negative direction. This work was done to investigate the effect of motor training/physiotherapy giving the infants with Down syndrome their ages between zero and three participated in early intervention programme. Ten infants with Down syndrome participated in early intervention programme (experimental group) were given motor support/physiotherapy, the other 10 children with Down syndrome (control group) have being continued the early intervention programme and selected according to the method of pairing one to one were not given motor support/physiotherapy. The babies in each two groups were paired in sexuality, gross motor, fine motor, language development fields, age of mother and training level. The infants in the experimental and control groups were evaluated with Small Steps Early Intervention Programme Development Skills Inventory. The babies in the experimental group were taken to the physiotherapy programme in addition to the early intervention programme one hour in a week during four months.