Pulpa kaplama materyallerinin dentine ve kompozit rezine bağlanma etkinliğinin incelenmesi
Analysis of the bonding efficacy of pulp capping materials to dentin and composite resin
- Tez No: 956964
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Bu çalışma, dört farklı pulpa kaplama materyalinin kompozit rezine bağlanma dayanımlarının ve dentine adaptasyonlarının değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, NeoPutty (Nusmile,ABD), Theracal PT (Bisco,ABD), Biodentine (Septodont,Fransa), Dycal (Dentsply,ABD) pulpa kaplama materyalleri toplam 56 rezin blokta 4x2 mm boyutlarında hazırlanan boşluklara üretici firmaların önerileri doğrultusunda uygulandı (n:14) ve üzerlerine Clearfil S3 Bond (Kuraray,Japonya) ve G-ænial Universal Injectable kompozit (GC,Japonya) uygulanan örneklerin makaslama bağlanma dayanımları universal test cihazında (Instron) ölçüldü, kırık tipleri stereomikroskopla incelendi. SEM analizi için; 20 sürekli azı dişinde 4x4x5 mm boyutlarında hazırlanan Sınıf 1 kavitelere (n:5) pulpa kaplama materyalleri ve adeziv-kompozit uygulandı, materyallerin dentine adaptasyonları SEM'de incelenerek mikroboşluk ölçümleri yapıldı. Elde edilen bulgular Shapiro-Wilk, Tamhane, Monte Carlo-düzeltmeli Fisher Exact, Bonferroni düzeltmeli-z, tek yönlü varyans analizi, Kruskal–Wallis, Dunn's post-hoc testleri ile IBM SPSS v23'de analiz edildi. Bulgular: NeoPutty, TheraCal PT, Biodentine, Dycal gruplarında ortalama bağlanma dayanımı değerleri (MPa), sırasıyla, 13,191±6,69, 45,404±12,224, 23,397±10,109, 21,791±4,743 olarak saptandı (TheraCal PT> Biodentine>Dycal>NeoPutty).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the bond strength of four pulp capping materials (PCM) to composite resin and their adaptation to dentin. Materials and Methods: NeoPutty (Nusmile,USA), Theracal PT (Bisco,USA), Biodentine (Septodont,France), Dycal (Dentsply, USA) were applied to 4×2 mm cavities in 56 resin blocks according to manufacturers' instructions (n:14); and then Clearfil S3 Bond (Kuraray,Japan)-G-ænial Universal Injectable composite (GC,Japan) were applied to specimens. Shear bond strength was measured using Instron, fracture types were evaluated by stereomicroscope. For SEM analysis;PCM and adhesive-composite were applied to Class 1 cavities (4x4x5 mm) of 20 extracted molars (n:5). Dentin adaptation of PCM and size of microgaps were evaluated by SEM. Data were analyzed by Shapiro-Wilk, ANOVA, Tamhane,MonteCarlo-corrected Fisher Exact, Bonferroni-corrected-z, Kruskal–Wallis, Dunn's tests (IBM SPSS v23). Results: The mean bond strength values (MPa) for NeoPutty, TheraCal PT, Biodentine, Dycal were found as, respectively, 13.191±6.69, 45.404±12.224, 23.397±10.109, 21.791±4.743 (TheraCalPT>Biodentine>Dycal>NeoPutty).