Böbrek nakli alıcılarında fiziksel aktivite davranışı değişikliğinin kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisi
Effect of changes in physical activity behavior on cardiovascular risk factors in kidney transplant recipients
- Tez No: 957005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, böbrek nakli alıcılarında fiziksel aktivite danışmanlığının fiziksel aktivite davranışı, fiziksel aktivite düzeyi, fiziksel aktivite bariyerleri, kardiyovasküler risk faktörleri ve yürüyüş parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Non-randomize kontrollü araştırmaya fiziksel aktivite ve kontrol grubu olmak üzere 28 böbrek nakli alıcısı dahil edildi. Fiziksel aktivite grubuna Transteorik Model temelli motivasyonel görüşme teknikleri kullanılarak 12 haftalık fiziksel aktivite danışmanlığı uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece fiziksel aktivite ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Başlangıçta, 12. ve 24. haftada fiziksel aktivite davranışı, fiziksel aktivite düzeyi, fiziksel aktivite bariyerleri, kardiyovasküler risk faktörleri ve uzaysal-zamansal yürüyüş parametreleri değerlendirildi. Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Fiziksel aktivite grubunda 12.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of physical activity counseling on physical activity behavior, physical activity level, physical activity barriers, cardiovascular risk factors and gait parameters in kidney transplant recipients. A total of 28 kidney transplant recipients were included in the non-randomized controlled trial, consisting of a physical activity and a control group. Physical activity counseling was performed for 12 weeks using motivational interviews based on the Transtheoretical Model in the physical activity group. The control group was only informed about physical activity. Physical activity behavior, physical activity level, physical activity barriers, cardiovascular risk factors and spatio-temporal gait parameters were assessed at baseline, 12 weeks and 24 weeks. There was no significant difference between the groups in terms of demographic and clinical characteristics (p>0.05).