Pediatrik hematoloji hemşiresi olmak: Nitel bir çalışma örneği
Being a pediatric hematology nurse: A qualitative study example
  1. Tez No: 957011
  2. Yazar: RUÇHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma pediatrik hematoloji hemşirelerinin deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla uygulanmıştır. Yöntem: Bu araştırma niteliksel araştırma tiplerinden fenomenolojik araştırma deseninde tasarlanmıştır. Araştırma verileri Nisan-Ekim 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Servisi'nde en az bir yıldır çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden sekiz hemşire ile sosyodemografik verilere ilişkin anket formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüzyüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Ses kaydına alınan görüşmeler deşifre edilmiştir. Veriler MAXQDA 24 nitel analiz programı ile kodlanarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma verileri analizi sonucunda altı tema oluşturulmuştur. Pediatrik Hematoloji Hemşiresi Olmanın Duygusal Boyutu/Yönü (mesleki gönüllülük, duygusal mesafe, kayıpların yükü, çocuklarla iletişim, bağ kurma ve yıpranma, aileyle özdeşleşme, zorlanma ve etkilenme, duygusal yük, duyguları bastırma), Pediatrik Hematoloji Hemşiresi Olmanın Zorlukları (başlangıç süreci, bakımda zorluklar, uzun süreli hastalarla ilişki, tedavi süreci zorlukları, relaps dönemi, klinik süreç karmaşası, iş yükü, beslenme soruları, hijyen takibi), Mesleki Tatmin ve Anlam Yükleme (yardım etme hissi, başarı hikayeleri, işin değeri ve kıymeti, gözlem ve yakınlık, aile gibi olmak, hastanın tanınması, iş sevgisi, neşeli ortam, sabır ve gönüllülük, çocuklardan gelen güç), Baş Etme Yöntemleri(duygusal savunma, aktivite, göz temasından kaçınma, zorlayıcı süreç, baş etme stratejisi eksikliği), Destek İhtiyacı (duygu paylaşımı, dış desteklere güvensizlik, anlaşılma isteği, psikolojik destek arzusu, yalnızlık ve yorgunluk), Kayıp Deneyimi (bağ kurmaktan kaçınma, yas süreci, ilk gün travması, terminal dönem) olmak üzere altı tema oluşturulmuştur. Sonuç: Bu araştırma, pediatrik hematoloji hemşirelerinin mesleki deneyimlerinin duygusal, fiziksel ve psikososyal boyutlarını derinlemesine ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, hemşirelerin yoğun duygusal yük altında çalıştıklarını, mesleki tatmin duygusuyla birlikte tükenmişlik ve yalnızlık gibi olumsuz duygularla başa çıkmak zorunda kaldıklarını göstermektedir. Katılımcıların çocuklarla ve ailelerle kurdukları güçlü bağlar hem destekleyici bir unsur hem de duygusal zorlanmaların kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Çalışma ayrıca hemşirelerin baş etme stratejilerinde yetersizlik yaşadıklarını ve psikolojik destek ile profesyonel rehberliğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, pediatrik hematoloji hemşirelerinin desteklenmesi, duygusal dayanıklılıklarının güçlendirilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi hem hemşirelerin hem de bakım hizmetlerinin niteliği açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the experiences of pediatric hematology nurses in depth. Method: This study was designed in phenomenological research design, one of the qualitative research types. Data were collected through face-to-face interviews between April and October 2024 with eight nurses who had been working at Ege University Faculty of Medicine, Pediatric Hematology Service for at least one year and who agreed to participate in the study using a questionnaire form for sociodemographic data and a semi-structured interview form. The audio-recorded interviews were transcribed. The data were coded and analyzed with MAXQDA 24 qualitative analysis program. Results: Six themes were formed as a result of the research data analysis. Emotional Dimension/Adirection of Being a Pediatric Hematology Nurse (professional volunteerism, emotional distance, burden of losses, communication with children, bonding and attrition, identification with family, strain and being affected, emotional burden, suppression of emotions), Challenges of Being a Pediatric Hematology Nurse (initial process, difficulties in care, relationship with long-term patients, treatment process difficulties, relapse period, clinical process complexity, workload, nutrition questions, hygiene monitoring), Professional Satisfaction and Meaning Attribution (feeling of helping, success stories, value and value of work, observation and closeness, being like family, patient recognition, love of work, joyful environment, patience and volunteerism, strength from children), Coping Methods (emotional defense, activity, avoiding eye contact, challenging process, lack of coping strategies), Need for Support (sharing emotions, distrust of external supports, desire to be understood, desire for psychological support, loneliness and fatigue), Loss Experience (avoidance of bonding, mourning process, first day trauma, terminal period). Conclusion: This study revealed the emotional, physical and psychosocial dimensions of pediatric hematology nurses' professional experiences in depth. The findings show that nurses work under intense emotional burden and have to cope with negative emotions such as burnout and loneliness along with a sense of professional satisfaction. The participants' strong bonds with children and families stand out as both a supportive factor and a source of emotional strain. The study also revealed that the nurses had inadequate coping strategies and needed psychological support and professional guidance. Accordingly, supporting pediatric hematology nurses, strengthening their emotional resilience and improving their working conditions are important for the quality of both nurses and care services.