Toraks bilgisayar tomografide ''olası olağan interstisyel pnömoni'' saptanmış olguların klinik özellikleri, seyir ve prognozları
Clinical features, course, and prognosis of cases detected with 'probable usual interstitial pneumonia' on thoracic computed tomography
  1. Tez No: 957010
  2. Yazar: GÜLCE CANSU SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: ATS/ERS/JRS/ALAT 2018 İdyopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) tanı kılavuzunda toraks bilgisayarlı tomografisinde (BT)“olağan interstisyel pnömoni (OİP)”dışındaki paternler için cerrahi biyopsi önerilmekteydi. Çalışmamızda bu önerinin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında ne oranda uygulandığını ve olası OİP, OİP için belirsiz patern saptanan hastaların takipte aldıkları tanıları, seyir ve prognozlarını belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012 ile Kasım 2021 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda interstisyel akciğer hastalığı (İAH) tanısıyla takip edilen 1.255 hastanın toraks BT görüntüleri retrospektif olarak incelendi. İncelenen hastalar arasından çalışma kriterlerini karşılayan 185 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların toraks BT görüntüleri bir radyoloji uzmanı ve iki göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yeniden değerlendirildi ve 2018 ATS/ERS/JRS/ALAT Klinik Pratik rehberinde yer alan kriterlere göre toraks BT paternleri tekrar sınıflandırıldı. Bulgular: Tüm hastaların %10,8'ine cerrahi biyopsi yapılmıştı. Cerrahi biyopsinin tanı ve tedaviyi yönlendirmede başarısı %50 olarak saptandı. Toraks BT'sinde olası OİP saptanan hastaların %84'ne cerrahi biyopsi yapılmadan İPF tanısı konulmuştu. İPF tanısı alan hastaların %15'ine cerrahi biyopsiye başvurularak tanı konulabilmişti. Hastaların son tanılarında, %23,8'i oran ile İPF birinci, %16,8 oran ile hipersensitivite pnömonisi (HP) ikinci sırada, %16,2 oranla bağ dokusuna bağlı İAH üçüncü sırada yer almaktaydı. Olası OİP paterni olan hastalarda konulan ilk üç tanı sırasıyla %26,4 oran ile İPF, %20,1 oran ile HP, %17,4 oran ile bağ dokusuna bağlı İAH'ydı. OİP için belirsiz paterne sahip hastalarda konulan ilk üç tanı sırasıyla %26,8 oran ile sınıflandırılamamış İAH, %14,6 oran ile İPF, %14,6 oran ile fibrotik NSİP'di. Mortalite oranı olası OİP paternine sahip hastalar ile OİP için belirsiz paterne sahip hastalar arasında benzerdi (p=0,173). OİP için belirsiz paterne sahip hastaların sağ kalımı, olası OİP paternine sahip hastalardan daha uzundu (p=0,025). Sonuç: Çalışmamız 2018 İPF rehberindeki OİP paterni dışındaki paternlerde cerrahi biyopsi önerisinin merkezimizde uygulanma oranının düşük olduğunu gerçek yaşam verileri ile göstermiştir. Zaten 2022 yılında yayınlanan güncelleme olası OİP paternli olguların belirli koşullarda İPF olarak kabul edilmesi önerisini getirmiştir. Radyolojik olarak OİP için belirsiz paterni olan hastaların mortalite oranları olası OİP paterni olan hastalara göre benzer olsa da sağkalım süreleri daha uzun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The ATS/ERS/JRS/ALAT 2018 Idiopathic Pulmonary Fibrosis Guideline recommended performing a surgical biopsy for cases without a“usual interstitial pneumonia”pattern on thoracic CT. In our study, we aimed to determine the extent to which this recommendation is applied in the Ankara University, Medical School Department of Chest Diseases, as well as the diagnoses, clinical course, and prognosis of patients with a probable UIP or indeterminate UIP pattern during follow-up. Materials and Methods: Between January 2012 and November 2021, the thoracic CT images of 1.255 patients diagnosed with interstitial lung disease (ILD) and followed at the Department of Chest Diseases, Ankara University, were retrospectively reviewed. Of these, 185 patients met the study criteria and were included in the study. The thoracic CT images of these patients were re-evaluated by one radiologist and two pulmonologists and reclassified based on the CT patterns using the criteria outlined in the 2018 ATS/ERS/JRS/ALAT Clinical Practice Guideline. Results: Surgical biopsy was performed on 10.8% of all patients. The success rate of surgical biopsy in guiding diagnosis and treatment was found to be 50%. Among patients with probable UIP on thoracic CT, 84% were diagnosed with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) without undergoing surgical biopsy. Diagnosis through surgical biopsy was achieved in 15% of patients diagnosed with IPF. In the final diagnoses of the patients, IPF ranked first with 23.8%, hypersensitivity pneumonitis (HP) second with 16.8%, and connective tissue disease-associated interstitial lung disease (CTD-ILD) third with 16.2%. Among patients with a probable UIP pattern, the three most common diagnoses were IPF (26.4%), HP (20.1%), and connective tissue disease-associated ILD (17.4%). For patients with an indeterminate pattern for UIP, the top three diagnoses were unclassifiable ILD (26.8%), IPF (14.6%), and fibrotic NSIP (14.6%). Mortality rates were similar between patients with probable UIP and those with an indeterminate pattern for UIP (p=0.173). However, patients with an indeterminate pattern for UIP had a longer survival compared to those with probable UIP (p=0.025). Conclusion: Our study demonstrated, through real-life data, that the rate of implementing the surgical biopsy recommendation for patterns other than the UIP pattern in the 2018 IPF guideline is low in our center. The update published in 2022 has already introduced the recommendation to consider cases with a probable UIP pattern as IPF under certain conditions. Although the mortality rates of patients with an indeterminate UIP pattern were similar to those with a probable UIP pattern, their survival times were found to be longer.