Sanatta eşik imgeleri
Threshold images in art
- Tez No: 957025
- Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan yaşamı, hem fiziksel hem de psikolojik olarak daima bir eşikten diğerine geçmeyi zorunlu kılmaktadır. İnsan, yaşam serüveni boyunca sürekli olarak bir son ile yeni bir başlangıç arasındaki eşiklerde yol almakta ve varoluş, bu geçiş süreçlerinde yeniden ve yeniden biçimlenmektedir. Bu süreçte birey, kendini tamamlanmış bir özne olarak değil, eşikler arasında salınan ve her seferinde yeniden tanımlanan bir oluş hâli içerisinde deneyimlemektedir. Bu nedenle insanın varoluşsal gerçekliği, sabit, tamamlanmış veya bütün olarak değil; geçişler, kırılmalar ve dönüşümlerle örülü dinamik bir süreç olarak kavranmalıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde eşikte olma hâli ontolojik olarak insan varlığının temelini oluşturmaktadır. Kavram olarak eşik, iki şey arasındaki mekânı, zamanı, olayı, duyguyu ve durumu ifade etmektedir. Sonların ve yeni başlangıçların kesişim noktasını oluşturan eşik, fiziksel ve psikolojik kırılmaların yaşandığı noktadır. Dolayısıyla yalnızca fiziksel mekânlar arasındaki geçişleri değil, insanın psikolojik süreçlerindeki geçişlerini de sembolize etmekte ve daimi bir 'aradalık' durumuna karşılık gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, eşik kavramını fiziksel ve psikolojik boyutlarıyla ele alarak, sanatçılar tarafından nasıl yorumlandığını ve sanatsal üretimlerde nasıl tasvir edildiğini kuramsal ve sanatsal düzlemlerde incelemektir. Kuramsal çerçevenin yanı sıra gerçekleştirilecek uygulama çalışmaları ile konuya kişisel bir perspektiften katkı sunulması da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Human life, both physically and psychologically, always necessitates passing from one threshold to another. Throughout the adventure of life, human beings are constantly traveling through the thresholds between an end and a new beginning, and existence is reshaped again and again in these transitional processes. In this process, the individual experiences himself/herself not as a completed subject, but in a state of becoming that oscillates between thresholds and is redefined each time. For this reason, the existential reality of human beings should not be understood as fixed, complete or whole, but as a dynamic process of transitions, ruptures and transformations. From this perspective, the state of being at the threshold ontologically constitutes the basis of human existence. As a concept, threshold refers to the space, time, event, emotion and state between two things. The threshold, which constitutes the intersection point of endings and new beginnings, is the point where physical and psychological breaks are experienced. Therefore, it symbolizes not only the transitions between physical spaces but also the transitions in human psychological processes and corresponds to a permanent state of 'in-betweenness'. The aim of this research is to examine the concept of the threshold with its physical and psychological dimensions, how it is interpreted by artists and how it is depicted in artistic productions on theoretical and artistic planes. In addition to the theoretical framework, it is also aimed to contribute to the subject from a personal perspective with the practical studies to be carried out.