Çocuk refahı alanında önleyici sosyal hizmetlerin incelenmesi
Examination of preventive social services in the field of child welfare
- Tez No: 957026
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Türkiye'de çocuk refahı alanında yürütülen çalışmaların büyük bir kısmı bakım temellidir. 'Çocuklar Güvende' hizmetleri, önleyici sosyal hizmetler alanında kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, bu araştırmada 'Çocuklar Güvende' hizmetlerinin; çocuklar, aileler ve meslek elemanlarının bakış açılarından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel bölümde, 'Çocuklar Güvende' ekiplerinde görev yapan 416 meslek elemanı ile çevrimiçi; 136 çocuk ve 136 aile üyesiyle yüz yüze anket uygulanmıştır. Veriler SPSS ile analiz edilmiş; ki-kare analizi, frekans analizi, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, kümeler analizi, binary lojistik regresyon ve spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Nitel bölümde ise 33 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış, veriler MAXQDA ile tematik olarak analiz edilmiştir. Nicel ve nitel analizler sonucunda elde edilen bulgular karma araştırma deseni olan açıklayıcı sıralı desen çerçevesine veri yorumlama aşamasında birleştirilerek nicel veriler, nitel verilerle desteklenmiştir. Araştırmada, çocukları etkileyen en önemli risk faktörünün ekonomik yoksunluk; koruyucu faktörün ise güçlü aile ve akrabalık bağları olduğu açığa çıkarılmıştır. Bununla birlikte risk faktörü sayısının, aile yapısı ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ekonomik yoksunluk yaşayan çocukların aileleri 'Çocuklar Güvende' hizmetini daha olumlu değerlendirirken, aile içi ve bireysel sorunlar yaşayan çocukların aileleri daha düşük memnuniyet bildirmiştir. Meslek elemanları, çocukların çok boyutlu ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için mahalle temelli destekler ve bütüncül hizmet modellerinin gerekliliğine vurgu yapmıştır. Bununla birlikte personel yetersizliği, mevzuatın bütüncüllükten yoksun olması, kurumlararası iş birliği sorunları ve Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ve sosyal yardımların yetersizliği gibi yapısal eksiklikler tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda 'Çocuklar Güvende' hizmetlerini geliştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most of the work carried out in the field of child welfare in Turkey is care-based. 'Children Safe' services play a critical role in the field of preventive social services. Therefore, this study aims to examine 'Children Safe' services from the perspectives of children, families, and professionals. A mixed-method approach was used in the study. In the quantitative section, an online survey was conducted with 416 professionals working in 'Children in Safety' teams, and face-to-face surveys were conducted with 136 children and 136 family members. The data were analyzed using SPSS; chi-square analysis, frequency analysis, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, cluster analysis, binary logistic regression, and Spearman correlation tests were used. In the qualitative section, in-depth interviews were conducted with 33 participants, and the data were analyzed thematically using MAXQDA. The findings obtained from quantitative and qualitative analyses were combined during the data interpretation phase within the explanatory sequential design framework, a mixed research design, thereby supporting quantitative data with qualitative data. The study revealed that the most important risk factor affecting children is economic deprivation, while the protective factor is strong family and kinship ties. Additionally, it was found that the number of risk factors varies significantly depending on family structure and income level. Families of children experiencing economic deprivation evaluated the“Children Are Safe”service more positively, while families of children experiencing family and individual problems reported lower satisfaction. Professionals emphasized the necessity of neighborhood-based support and comprehensive service models in order to respond to the multidimensional needs of children. However, structural deficiencies such as staff shortages, the lack of comprehensiveness in legislation, inter-institutional cooperation issues, and the inadequacy of Social and Economic Support (SED) and social assistance were identified. Recommendations for improving the“Children Are Safe”services were presented as a result of the research.