Açık kavite timpanoplasti ve mastoidektomi ameliyatının vıdeo head ımpuls test üzerine etkisi
Canal wall down timpanoplasti ve mastoidektomi ameliyatinin video head impuls test üzerine etkisi
- Tez No: 957037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Açık kavite Timpanoplasti ve Mastoidektominin (AKT) Video Head Impuls Test (VHIT) Üzerine Etkisi Giriş ve Amaç: AKT cerrahisi uygulanmış hastaların operasyonun vestibüler sisteme etkisini değerlendirmek ve sadece timpanoplasti yapılan mastoid kemiğe müdahale edilmeyen kontrol grubundaki bireylerle karşılaştırmak, operasyon öncesi ve 2 ay sonrasında yapılan VHIT ile VOR kazançları ve sakkad durumlarını iki grup arasındaki farklılıklar açısından incelemek ve tur kullanım süresi ile sakkad verileri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 2024-2025 yılları arasında AKT uygulanan 18-72 yaş arasındaki çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özelliklerine, ameliyat notlarına, ameliyat sonrası takip bilgilerine ve radyolojik görüntülerine ulaşılmıştır. Onamları alındıktan sonra hastalara ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası 2. ayda 3 semisirküler kanalı değerlendirecek şekilde VHIT yapılarak VOR kazançları ve sakkad analizleri hesaplanmıştır. Kontrol grubunda tip 1 timpanoplasti uygulanan 26-69 yaş arasındaki çalışmaya dahil edilen hastaların VHIT ile VOR kazançları ve sakkad analizi yapılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunun preoperatif ve postoperatif VOR kazançları, sakkad sonuçları, çalışma grubunda turlama süresi ile sakkad sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: 13 AKT uygulanan çalışma grubu ile 12 tip 1 timpanoplasti uygulanan kontrol grubunun preoperatif VOR kazançları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark izlenmedi. İki grubun preoperatif toplam sakkad sonuçları karşılaştırıldığında her iki lateral overt sakkad görülen hasta sayısının yüzdelik olarak daha fazla olduğu görülmüştür. Postoperatif iki grup arasındaki VOR kazançları karşılaştırıldığında posterior ve anterior semisirküler kanallarda VOR kazanç kaybında kontrol grubuna kıyasla daha fazla yüzdelik artış saptanmıştır. Lateral semisirküler kanal VOR kazanç kaybında ise kontrol grubunda çalışma grubuna kıyasla daha fazla yüzdelik artış görülmüştür. Fakat VOR sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Postoperatif sakkad sonuçları karşılaştırıldığında çalışma grubunda posterior ve anterior semisirküler kanalda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla yüzdelik artış görüldü. Çalışma grubunda turlama süresi 60 dakika üzerinde olan hastalarda posterior kanalda postoperatif sakkad oluşumunun daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Sonuç: AKT cerrahisinin erken dönemde vestibüler sistem üzerine etkileri olduğu görülmüştür. Özellikle posterior ve anterior semisirküler kanallarda VOR kazançlarında anlamlı bir azalma olduğu görülmüştür. Postoperatif dönemde posterior ve anterior semisirküler kanallarda overt ve covert sakkad yüzdelerinde belirgin bir artış tespit edilmiş, özellikle turlama süresi 60 dakika ve üzerinde olan hastalarda posterior kanalda bu artışın daha belirgin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Effect of Canal Wall Down Tympanoplasty and Mastoidectomy (CWD) on Video Head Impulse Test (VHIT) Introduction and Objective: The aim is to evaluate the effects of Canal Wall Down Tympanoplasty and Mastoidectomy (CWD) surgery on the vestibular system and compare it with a control group of individuals who underwent only tympanoplasty without intervention in the mastoid bone. Additionally, the study aims to examine the differences between the two groups regarding Vestibulo-Ocular Reflex (VOR) gains and saccadic conditions assessed by the Video Head Impulse Test (VHIT) before and two months after surgery and to analyze the relationship between drilling duration and saccadic data. Materials and Methods: The demographic characteristics, surgical records, postoperative follow-up information, and radiological images of patients aged 18-72 years who underwent CWD between 2024 and 2025 were obtained. After obtaining consent, VHIT was performed preoperatively and at the 2nd postoperative month to assess the three semicircular canals, and VOR gains and saccadic analyses were calculated. In the control group, consisting of patients aged 26-69 years who underwent type 1 tympanoplasty, VOR gains and saccadic analyses were performed using VHIT. The preoperative and postoperative VOR gains and saccadic results of the study and control groups were compared, along with the relationship between drilling duration and saccadic results in the study group. Results: When the preoperative VOR gains of the 13 patients in the OCM group and the 12 patients in the type 1 tympanoplasty control group were compared, no significant difference was observed. In the comparison of preoperative total saccadic results between the two groups, it was found that the percentage of patients with overt saccades in both lateral semicircular canals was higher. When the postoperative VOR gains of the two groups were compared, a greater percentage increase in VOR gain loss was detected in the posterior and anterior semicircular canals in the study group compared to the control group. However, in the lateral semicircular canal, a greater percentage increase in VOR gain loss was observed in the control group compared to the study group. However, VOR results were not found to be statistically significant. When postoperative saccade results were compared, a statistically significant greater percentage increase was seen in the posterior and anterior semicircular canals in the study group compared to the control group. In the study group, patients with a tour duration exceeding 60 minutes were found to have a higher rate of postoperative saccadic formation in the posterior canal. Conclusion: CWD surgery has been shown to have early effects on the vestibular system. A significant reduction in VOR gains was particularly observed in the posterior and anterior semicircular canals. In the postoperative period, a notable increase in overt and covert saccade percentages was detected in the posterior and anterior semicircular canals, with this increase being more pronounced in the posterior canal among patients with a drilling duration of 60 minutes or more.