Bedensel engelli sporcuların psikolojik beceri düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the psychological skill levels of physically disabled athletes in terms of different variables
  1. Tez No: 957039
  2. Yazar: HAMZA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada, Bedensel engelli sporcuların psikolojik beceri düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; engelliler branşında faaliyet gösteren spor kulüpleri adına müsabakalara katılan 163'ü erkek, 49'u kadın olmak üzere toplam 212 bedensel engelli sporcudan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, engel türü, engel derecesi, spor branşı, spor geçmişi ve milli sporcu olup olmama durumu) ve Sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler online ortama taşınarak, bedensel engelli sporcuların soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve One-Way Anova analizi ve gruplar arası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc (LSD) analizi kullanılmıştır. Araştırmada, Sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeğinden aldıkları toplam puanlar incelediğinde, sporcuların psikolojik beceri düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, engel türü, engel derecesi, spor branşı, spor geçmişi ve millilik durumu gibi faktörlere göre farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi demografik faktörler, özellikle zorluklarla baş etme, öğrenmeye açıklık ve başarı motivasyonu gibi becerilerde anlamlı farklar yaratırken, engel türü ve engel derecesi de psikolojik becerilerin gelişiminde etkili olmuştur. Spor geçmişi olan sporcular, psikolojik becerilerde daha yüksek performans sergileyerek, deneyimin bu becerilerin gelişimine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the psychological skill levels of physically disabled athletes across different variables. In this study, a quantitative research method, specifically the survey model, was used. The population of the study consists of a total of 212 physically disabled athletes, including 163 males and 49 females, who participated in competitions on behalf of sports clubs in the disability category. In the study, the data collection tools used were a Personal Information form (including gender, age, education level, type of disability, degree of disability, sport branch, sports history, and national athlete status) and the Athlete Psychological Skills Assessment Scale. The scales were transferred to an online platform, allowing physically disabled athletes to answer the questions in a digital environment. IBM SPSS 25.0 statistical software was used for the analysis of the obtained data. In the study, distribution analysis, descriptive analysis, and parametric hypothesis tests, including independent samples t-test and One-Way ANOVA, were used. To determine the differences between groups, Post-hoc (LSD) analysis was employed. In the study, when examining the total scores obtained from the Athlete Psychological Skills Assessment Scale, it was concluded that the athletes' psychological skill levels differ based on factors such as gender, age, education level, type of disability, degree of disability, sport branch, sports history, and national athlete status. Demographic factors such as gender, age, and education level created significant differences, particularly in skills such as coping with difficulties, openness to learning, and motivation for success. Additionally, the type and degree of disability played a role in the development of psychological skills. Athletes with sports experience demonstrated higher performance in psychological skills, indicating that experience contributes to the development of these skills.