Romatoid artritli hastalarda median sinir ultrasonografik bulguları ve elastik özelliklerinin hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durum ile ilişkisinin saptanması
The relationship between ultrasonographic and elastographic findings of the median nerve and disease activity and hand function in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 957040
  2. Yazar: GÜLPERİ İSAZADE KASIMZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Romatoid artrit sinirleri doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkileyebilen, inflamatuar aktivite ile eklem içi sinovit ve tenosinovit oluşturan otoimmun bir hastalıktır. Romatoid artrite bağlı tutulmuş el bileğinde inflamasyon, sinoviyal hipertrofi, eklem erozyonları, ligament laksitesi gibi patolojik değişiklikler artmış intrakarpal basınç ile sonuçlanır. Karpal tüneldeki inflamasyon ve artmış intrakarpal basınç median sinirin hasarına ve sıkışmasına sebep olur. Hastaların büyük kısmında sinir etrafındakı sinovyal proliferasyon ve inflamasyon nedeni ile subklinik ve klinik median sinir hasarı görülebilir. Karpal tünel sendromu (KTS) median sinirin bilek seviyesinde, karpal tünel içerisinde basıya maruz kalması sonucu ortaya çıkan tuzak nöropatisidir. Literatürde RA'da en sık görülen nörolojik komplikasyonun KTS olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada KTS semptomları olmayan romatoid artritli bireylerde B-mod Ultrasonografi (US) ve Shear Wave Elastografi (SWE) ile median sinir kesit alanı ve elastikiyet değişikliklerinin saptanması, bu özelliklerin hastalık aktivitesi, laboratuvar bulguları ve el fonksiyonları ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kesitsel çalışmaya KTS semptomu olmayan 55 RA hastası (ortalama hastalık süresi 14.3±8.9 yıl) ve yaş/cinsiyet uyumlu 55 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri, hastalık aktivite skorları (DAS 28-CRP, DAS 28-ESH), ağrı skoru (VAS), kullanılan ilaçlar, el kavrama kuvveti (Jamar Dinamometre, kg), lateral kavrama kuvveti (Pinchmetre, kg) ve el fonksiyonu (Duruöz El Skalası) kaydedilmiş; bilateral olarak B-mod US ile median sinir kesit alanı (MSKA, mm2), fleksör digitorum tenosinoviti, Power Doppler (PD)US ile inflamatuar aktivite ve SWE ile median sinir sertliği (median ve mean hız değerleri, m/sn) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is an autoimmune disease that affects nerves both directly and indirectly, leading to intra-articular synovitis and tenosynovitis through inflammatory activity. Inflammation in RA-involved wrists may cause synovial hypertrophy, joint erosions and ligamentous laxity, which collectively result in increased intracarpal pressure. Inflammation and elevated pressure within the carpal tunnel may lead to damage and compression of the median nerve. Subclinical or clinical median nerve involvement may be observed in many RA patients due to synovial proliferation and inflammation around the nerve. Carpal tunnel syndrome (CTS) is a compression neuropathy caused by entrapment of the median nerve within the carpal tunnel at the wrist level. According to the literature, CTS is the most frequently observed neurological complication in RA. This study aimed to detect changes in the cross- sectional area and elasticity of the median nerve using B-mode ultrasonography (US) and Shear Wave Elastography (SWE) in individuals with rheumatoid arthritis who do not present with carpal tunnel syndrome (CTS) symptoms and to investigate the relationship of these findings with disease activity, laboratory parameters, and hand function. This cross-sectional study included 55 RA patients without CTS symptoms (mean disease duration 14.3±8.9 years) and 55 age- and sex-matched healthy controls. Demographic characteristics, disease activity scores (DAS28-CRP, DAS28-ESR), pain score (VAS), medications used, hand grip strength (Jamar dynamometer, kg), lateral pinch strength (pinch meter, kg) and hand function (Duruöz Hand Index) were recorded. Bilateral evaluations wereperformed to assess median nerve cross-sectional area (CSA, mm2), presence of flexor digitorum tenosynovitis, inflammatory activity via Power Doppler US, and nerve stiffness using SWE (median and mean velocity values, m/s).