Borik asitin bisfenol a nedenli testiküler toksisiteye karşı koruyucu etkisi
Protective effect of boric acid against bisphenol a-induced testicular toxicity
- Tez No: 957041
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bisfenol A (BPA) (4,4'-dihidroksi-2,2-difenilpropan), dünyada en çok üretilen sentetik maddelerden biri olup gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçme suyu, hava ve gıda yoluyla BPA'ya sürekli maruz kalma, insanlarda testiküler toksisite, endokrin bozukluklar ve diğer bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Borik asit (BA), reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumunu inhibe ederek antioksidan aktivite sergiler ve antigenotoksik ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Bu çalışmada, erkek Wistar albino sıçanlarda BPA indüklü oksidatif stres ve testiküler toksisiteye karşı BA'nın olası koruyucu etkileri biyokimyasal (myeloperoksidaz; MPO), histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirmiştir. Bu amaçla yaklaşık üç aylık erkek albino sıçanlar rastgele 6 gruba ayrıldı (n=7); kontrol grubuna 1,0 ml oral yoldan distile su; 2. gruba oral 1,0 ml/kg zeytinyağı verildi; 3. gruba 200 mg/kg BA intraperitoneal (i.p.) verildi; 4. gruba oral yoldan zeytinyağında çözülmüş 130 mg/kg BPA verildi; 5. gruba oral 130 mg/kg BPA + 100 mg/kg BA i.p. ve 6. gruba oral 130 mg/kg BPA + 200 mg/kg BA i.p. verildi. Tüm gruplara 28 gün boyunca enjeksiyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is one of the most produced synthetic substances in the world and is widely used in the food industry. Continuous exposure to BPA via drinking water, inhalation and food causes testicular toxicity, endocrine disorders and some other health problems in humans. Boric acid (BA) exhibits antioxidant activity by inhibiting the formation of reactive oxygen species (ROS) and has antigenotoxic and anti-inflammatory effects. In this study, the possible protective effects of BA against BPA-induced oxidative stress and testicular toxicity in male Wistar albino rats were evaluated biochemically (myeloperoxidase; MPO), histopathologically and immunohistochemically. For this purpose, approximately three-month-old male albino rats were randomly divided into 6 groups (n=7); the control group received 0.5 ml of distilled water orally; the 2nd group received 1.0 ml/kg of olive oil orally; the 3rd group received 200 mg/kg BA intraperitoneally (i.p.); the 4th group received 130 mg/kg BPA dissolved in olive oil orally; the 5th group received 130 mg/kg BPA + 100 mg/kg BA orally i.p. and the 6th group received 130 mg/kg BPA + 200 mg/kg BA orally i.p. Injections were applied to all groups for 28 days. In the group given only BPA, serum MPO levels, which are markers of oxidative stress, inflammation and tissue damage, and proapoptotic markers Bax, caspase-3 and cytochrome-c activities increased significantly in testicular tissue, while antiapoptotic Bcl-2 activity decreased (p< 0.001). In the BPA group, a decrease in spermatogenic density and degenerative changes in testicular tissue were also observed. In the combined groups given 100 and especially 200 mg/kg BA together with BPA, the activities of these three proapoptotic markers decreased significantly, while Bcl-2 activity increased (p< 0.001). Similarly, MPO levels in the combined groups decreased to the control level (p< 0.001). Our results show that BA reduces BPA-induced testicular damage in a dose-dependent manner.