Endobronşial ultrasonografi (EBUS) yapilan hastalarda ince iğne kapiller örneklemenin katkisi, randomize kontrollü çalişma
Contribution of fine needle capillary sampling in patients undergoing endobronchial ultrasonography (EBUS), a randomized controlled trial
  1. Tez No: 957043
  2. Yazar: AYŞENUR ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YALÇINSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Endobronşial ultrasonografi (EBUS) ile alınan örnekleme yöntemlerinde hala standart bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, EBUS ile mediastinal lenf nodları örneklemesinde transbronşial aspirasyonlu (EBUS-TBNA) ve ince iğne kapiller örnekleme (EBUS-TBNCS) yöntemini; yeterlilik, tanı ve süre yönlerinden karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem ve Gereç: Prospektif, tek-kör ve randomize dizayn edilen çalışmamıza 2021-2024 tarihleri arasında, kliniğimizde mediastinal LAP etyolojisi aydınlatmak amacıyla EBUS işlemi yapılan hastalar dahil edildi. EBUS işlemi her lenf noduna TBNA ve TBNCS şeklinde her 2 yöntem kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 79 hastadan 114 tane örnekleme alındı. Yaş ortalaması 62,85 ± 11,27 olup, yaş aralığı 21 ile 85 arasında değişmekteydi. Hastaların %65,8'i erkek, %34,2'si kadınlardan oluşmaktaydı. En sık örnekleme yapılan lokalizasyonun 7. istasyon (%36,8) olduğu tespit edilmiştir. EBUS ile alınan örneklerde patolojik yeterlilik açısından EBUS-TBNA ile EBUS-TBNCS yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0.219). Alınan örneklerde patolojik yeterlilik açısından, 103'ü her ikisi için de yeterli, 5'i her ikisi için de yetersiz ve 6'sı uyumsuzdu; genel uyum %94,74 idi; Cohen'in Kappa'sı 0,599 idi ve orta uyumlu tanımlıyordu (%94,74; 95% CI (88,9-92,04), κ = 0,599). Tanısal olarak değerlendirdiğinde, 93'ü her ikisi için de tanısal, 7'si her ikisi için de tanısal değil ve 3'ü uyumsuzdu; genel olarak global uyum %97,09 idi; Cohen'in Kappa'sı 0,808 idi ve önemli uyum tanımlıyordu (%97,09; 95% CI (91,72-99,40), κ = 0,808). Ayrıca tanısal olarak yöntemler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=1).
Özet (Çeviri)
Purpose: There is still no standard method for sampling techniques performed with endobronchial ultrasound (EBUS). Therefore, in our study, we aimed to compare transbronchial needle aspiration (EBUS-TBNA) and fine needle capillary sampling (EBUS-TBNCS) methods in mediastinal lymph node sampling using EBUS in terms of adequacy, diagnosis, and duration Material and methods: Patients who underwent EBUS in our clinic between 2021 and 2024 to elucidate the etiology of mediastinal LAP were included in our prospective, single-blind, and randomized study. EBUS was performed on each lymph node using both methods, TBNA and TBNCS. Results: A total of 114 samples were taken from 79 patients with pathological lymph nodes. The mean age of the patients was 62.85 ± 11.27 years, and the age range was between 21 and 85 years. 65.8% of the patients were male and 34.2% were female. The most frequent sampling localization was found to be the 7th station (36.8%). There was no statistically significant difference between EBUS-TBNA and EBUS-TBNCS methods in terms of pathological adequacy in the samples taken with EBUS (p=0.219). In terms of pathological adequacy of the samples taken, 103 were sufficient for both, 5 were insufficient for both, and 6 were discordant; overall global agreement was 94.74%; Cohen's Kappa was 0.599, defining moderate agreement (94.74%; 95% CI (88.9-92.04), κ = 0.599). When evaluated diagnostically, 93 were diagnostic for both, 7 were non-diagnostic for both, and 3 were discordant; overall global agreement was 97.09%; Cohen's Kappa was 0.808, defining significant agreement (97.09%; 95% CI (91.72-99.40), κ = 0.808). In addition, there was no statistically significant difference between the methods diagnostically (p=1).