A. Bronchialis'lerin anatomisi, varyasyonları Vea. Bronchialis hipertrofisi: Çok kesitli BT anjiografi çalışması
Anatomy of A. Bronchialis, variations and A. Bronchialis hypertrophy: Multidetector CT angiography study
- Tez No: 957048
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER SİNDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Göğüs Cerrahisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Thoracic Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AB'ler, küçük çaplı olup oksijenli kanı arbor bronchialis'e, büyük kan damarlarının vasa vasorum'larına, nodi lymphoidei thoracis'e, trachea'ya, oesophagus'a ve pleura'ya taşırlar. AB'ler, a. pulmonalis'lere bağlanan distal mikrovasküler anastomozlara sahiptir. AB'ler normalde toplam kalp debisinin yaklaşık %1'ini alırlar. AB'ler belirgin bir plastisiteye sahiptir. Çeşitli hastalıklarda AB'ler hipertrofiye olabilir ve ince duvarlı AB distali ile a. pulmonalis anastomozu genişleyebilir, AB rüptürü ve pulmoner kanama riski artar. AB'ler masif hemoptizi vakalarının %90'ında ana kanama kaynağıdır. MDBT hemoptizili hastalarda değerlidir, hemoptiziye neden olabilecek genişlemiş AB veya diğer arterleri görüntüleme imkanı sunarak, girişimsel işlemlere rehberlik edecek bir yol haritası sağlar. Bu çalışmayla; MDBT anjiyografi kullanarak, 2021-2022 yılları arasında, çeşitli nedenlerle aorta thoracica BT anjiografisi çekilen hasta grubunda; AB'lerin çıkım yerleri, seviyeleri, çapları, AB dallanma paternleri tanımlanacaktır. Böylece, hemoptizili hastalarda potansiyel kanama bölgelerinin belirlenerek ABE'nin planlanmasında, mediastinal cerrahi esnasında iatrojenik AB hasarının önlenmesinde hekime yol gösterici olması beklenmektedir. İncelenen MDBT görüntüleri ile AB'lerin varyasyonlarını ortaya koymayı ve bu varyasyonların cinsiyetler arasındaki görülme sıklığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca bu konuyla ilgili güncel çalışmaları incelerken çalışmamızın sonuçlarını diğer çalışmalarla karşılaştırdık ve bu varyasyonların klinik önemini tartıştık. Değerlendirilen hastalarda ABH varlığını araştırdık, ABH'nin hemoptiziye yatkınlığı arttırabilecek sebepler açısından değerlendirmesi yapılarak, hemoptizili hastalarda ABE'nin rolünü tartışmayı amaçladık. ABE, hemoptiziyi kontrol etmede, cerrahiye göre daha az invaziv, güvenli ve iyi tolere edilen, kanıtlanmış sonuçları olan önemli bir klinik yaklaşımdır. Çeşitli nedenlerle (anevrizma varlığı veya şüphesi, diseksiyon, koarktasyon veya pulmoner venöz anatominin tanımlanması vb.) aorta thoracica ve dallarının görüntülenmesi veya pulmoner venöz damarların görüntülenmesi için çekilen ve yaşları 18-95 arasında değişen 235 erkek ve 109 kadın bireyin toraks bilgisayarlı 39 tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelendi. 1 mm kesit kalınlığında elde edilen görüntüler PACS (Picture Archiving and Communication Systems) aktarılarak aksiyel, koronal, sagittal ve 3D görüntüler elde edildi. AB'lerin sayıları, kökenleri ve çapları değerlendirildi. Ölçümler yapılıp kategorik veriler değerlendirildikten sonra istatistiksel analizler SPSS yazılım 26.0 versiyon kullanılarak yapıldı. Çalışma grubumuzdaki toplam 244 kişide cinsiyet açısından toplam ABs, toplam ABd ve toplam AB ortalama değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktaydı. Olgu bazında toplam AB sayısı incelendiğinde; 141 (%41) hastada 2 AB olduğu, 105 (%37,8) hastada 3 AB olduğu, 45 (%13,1) hastada 4 AB olduğu görülmektedir. Toplam AB ortalaması 2,71±0,93 (Min: 1-Max: 7)'dir. Toplam 344 hastanın 323'ünde Ath'den direkt olarak AB dallanması görülmüştür. Ath'den çıkan AB'lerin dallanma paternleri incelendiğinde; en sık (%39,2) '1 ABs ve 1 ABd', ikinci sıklıkta (%13,7) '1 ABs ve 2 ABd', üçüncü sıklıkta (%10,8) '1 ABs ve 0 ABd' saptanmıştır. Toplam 344 hastanın 170'inde Ath'den OIBG olarak ABs ve ABd dallanma paternleri gözlenmiştir. Bu patern incelendiğinde %32,3 ile '0 ABs ve 1 ABd' paterni en sık olarak saptanmıştır. Çalışmamızda toplam 344 hastanın 182'sinde ABH bulunmamakta, 162 hastanın ise en az 1 AB'sinde hipertrofi bulunmaktadır. ABd sayı ve çapının ABs'den daha yüksek olduğunu tespit ettik. Bu durum, sağ akciğer hacminin daha büyük olması ve ABd'nin trachea, pulmoner hava yolları, destek dokular, lenf nodları ve pleura visceralis gibi yapılara büyük miktarda besleyici kan taşımasının bir sonucu olabilir. Çalışmamızda ektopik AB'lerin orijinlerine bakıldığında en fazla (%69,23) Ath'den, ikinci sıklıkta (%28,75) AAo'dan orijin aldığı görülmektedir. Bu farklılıklar çalışma popülasyonundaki veya kullanılan tekniklerdeki değişkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu çalışmanın sonuçlarının toraks bölgesini ilgilendiren girişimsel prosedürlerde ve BT yorumlamalarında radyologlara ve cerrahlara yol gösterici nitelikte olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Bronchial arteries are characterised by a narrow diameter and function to transport oxygenated blood to the bronchial arbor, vasa vasorum of the major blood vessels, lymphoid node thoracis, trachea, oesophagus and pleura. Bronchial arteries possess distal microvascular anastomoses that connect to the a. pulmonalis. Bronchial arteries normally receives approximately 1% of the total cardiac output. The A. bronchialis have a marked plasticity. In various diseases, the A. bronchialis may hypertrophy and the thin-walled distal AB and a. pulmonalis anastomosis may enlarge, increasing the risk of AB rupture and pulmonary haemorrhage. Bronchial arteries is the main source of bleeding in 90% of cases of massive haemoptysis. MDCT is valuable in patients with haemoptysis, providing a roadmap to guide interventional procedures by visualising dilated AB or other arteries that may cause haemoptysis. The aim of this study is to define the origins, levels, diameters and AB branching patterns of the bronchial arteries in patients who underwent aorta thoracica CT angiography between 2021 and 2022 for various reasons. The primary objective of this study is to provide a comprehensive framework for guiding physicians in planning ABE by identifying potential bleeding areas in patients with hemoptysis and preventing iatrogenic AB damage during mediastinal surgery. The secondary objective is to reveal the variations of the bronchial arteries with the examined MDCT images and to evaluate the relationship between the frequency of these variations between genders. Furthermore, a comparative analysis of the extant literature on the subject was conducted, and the results of the present study were then discussed in the context of the clinical significance of the observed variations. The presence of ABH in the study population was investigated, and the potential causes of ABH in patients with hemoptysis were evaluated. The role of ABH in patients with hemoptysis was then discussed. When ABH occurs; the risk of bleeding in the lungs increases, the clinical picture can vary from small hemoptysis to life-threatening massive hemoptysis. ABE is an important clinical approach with proven results, less invasive than surgery, safe and well tolerated in controlling hemoptysis. 41 Thoracic computed tomography images of 235 males and 109 females aged between 18 and 95 years, who underwent imaging of the aorta thoracica and its branches or pulmonary venous vessels for various reasons (presence or suspicion of aneurysm, dissection, coarctation or identification of pulmonary venous anatomy, etc.) were retrospectively analysed. 1 mm slice thickness images were transferred to PACS (Picture Archiving and Communication Systems) and axial, coronal, sagittal and 3D images were obtained. The number, origin and diameter of A. bronchialis were evaluated. After measurements were made and categorical data were evaluated, statistical analyses were performed using SPSS software version 26.0. The study revealed no statistically significant differences in terms of gender with regard to total ABs, total ABd and total AB mean values in 244 individuals. Upon examination of the total AB number on a case-by-case basis, it was observed that 141 (41%) patients had 2 AB, 105 (37,8%) patients had 3 AB, and 45 (13,1%) patients had 4 AB. The mean total AB was 2,71 ± 0,93 (Min: 1, Max: 7). A direct AB branching from Ath was observed in 323 of 344 patients. When the branching patterns of bronchial arteries originating from Ath were examined; the most common (%39,2) was '1 ABs and 1 ABd, the second most common (%13,7) was '1 ABs and 2 ABd, the third most common (%10,8) was '1 ABs and 0 ABd'. ABs and ABd branching patterns were observed as OIBG from Ath in 170 of 344 patients. When this pattern was analysed, '0 ABs and 1 ABd' pattern was found to be the most common with 32,3%. In our study, 182 of a total of 344 patients had no ABH, while 162 patients had hypertrophy in at least 1 AB. We found that the number and diameter of ABd was higher than that of ABs. This may be a result of the larger right lung volume and the fact that ABd carries a large amount of nutritive blood to structures such as trachea, pulmonary airways, supporting tissues, lymph nodes and pleura visceralis. In our study, the most common origin of ectopic a. bronchialis was from Ath (69,23%) and the second most common origin was from AAo (28,75%). These differences may be due to variations in the study population or the techniques used. We believe that the results of this study will guide radiologists and surgeons in interventional procedures involving the thoracic region and CT interpretation.