Bulut bilişimde sıfır güven mimarisi
Zero trust architecture in cloud computing
  1. Tez No: 957112
  2. Yazar: MUHİTTİN AĞAÇHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzün artan siber güvenlik gereksinimlerine bir yanıt olarak ortaya çıkan ve“hiç kimseye güvenme, her şeyi doğrula”prensibine dayanan Sıfır Güven (Zero Trust) mimarisinin bulut bilişim ortamlarındaki uygulanabilirliği ve etkinliği incelenmiştir. Araştırma kapsamında; Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform (GCP) ve Microsoft Azure gibi önde gelen bulut hizmet sağlayıcılarının sunduğu güvenlik araçları değerlendirilmiş ve Sıfır Güven ilkelerinin bu platformlarda nasıl uygulanabileceği analiz edilmiştir. Çalışma, Forrester Zero Trust metodolojisi ile Karışık Yöntem Araştırma (Mixed Method Research) deseninin birlikte kullanılmasıyla yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, çok faktörlü kimlik doğrulama, mikro segmentasyon ve rol tabanlı erişim kontrolü gibi temel güvenlik uygulamalarının bulut ortamlarında etkin bir güvenlik seviyesi sağladığını göstermektedir. Ayrıca, Sıfır Güven mimarisinin; veri güvenliği, tehdit algılama ve dinamik erişim yönetimi gibi alanlarda geleneksel güvenlik yaklaşımlarına kıyasla önemli avantajlar sunduğu ortaya konmuştur. Tez kapsamında elde edilen sonuçlara dayanarak, kuruluşların güvenlik yapılarını güçlendirmeye yönelik çeşitli öneriler sunulmuş ve bulut bilişimde Sıfır Güven Mimarisinin önemi ve etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the applicability and effectiveness of the Zero Trust architecture in cloud computing environments, which has emerged as a response to the growing demands of modern cybersecurity. Based on the principle of“never trust, always verify,”the study evaluates how Zero Trust principles can be implemented using the security tools provided by leading cloud service providers, including Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform (GCP), and Microsoft Azure. The research adopts a Mixed Method Research design, incorporating the Forrester Zero Trust methodology. The findings indicate that core security practices such as multi-factor authentication, micro-segmentation, and role-based access control contribute to a robust security posture in cloud environments. Furthermore, the study demonstrates that Zero Trust architecture offers significant advantages over traditional security models in areas such as data protection, threat detection, and dynamic access management. Based on the results, the thesis provides several recommendations for strengthening organizational security infrastructures and highlights the growing importance and impact of Zero Trust Architecture in cloud computing