Analysis of electric vehicle adoption from a sustainability perspective
Elektrikli araçların sürdürülebilirlik açısından benimsenmesinin analizi
- Tez No: 957123
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU, PROF. DR. AYHAN ÖZGÜR TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ulaşım küresel kalkınmanın en temel unsurlarından biri olup,insanları birbirine bağlayan ve yerel ile küresel pazarlar arasında köprü kuran bir yapıya sahiptir. Tüm bu olumlu özelliklerine rağmen, çevreye en fazla zarar veren unsurlardan biri olarak da öne çıkmaktadır. Bu nedenle, ulaşımda sürdürülebilir yaklaşımların benimsenmesi büyük önem taşımaktadır. Elektrikli araçların yaygınlaşması, sürdürülebilirlik açısından kritik bir rol oynamaktadır. Literatür taramasında elektrikli araçların yaygın olarak benimsenmesini etkileyen çeşitli ekonomik, çevresel ve sosyal faktörler tespit edilmiştir. Bu çalışma, elektrikli araçların benimsenmesini sürdürülebilirlik perspektifinden değerlendirmek için Best Worst Method kullanarak temel kriterleri belirlemektedir. Ekonomik faktörlerin, yüksek başlangıç maliyetleri ve batarya maliyetlerinin, elektrikli araçların benimsenmesinde en önemli engeller olduğunu göstermektedir. Çevresel faktörler arasında ise batarya üretiminin ekolojik etkileri ve elektrikli araçların yaşam döngüsü boyunca ortaya çıkan çevresel etkiler önemli zorluklar oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, elektrikli araçlar hakkında bilgi eksikliği, düşük model çeşitliliği gibi sosyal faktörler de elektrikli araçlara geçişi engellemektedir. Çalışma, elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmak için ekonomik engellerin azaltılması, sürdürülebilir üretim uygulamalarının geliştirilmesi ve tüketici farkındalığını arttırmaya yönelik stratejilerin uygulanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Transportation is one of the most fundamental elements of global development, driving development, connecting people, and creating a bridge between local and world markets. Despite all these positive features, it is also one of the most damaging environmental elements. Therefore, it is essential to adopt sustainable approaches in transportation. The adoption of electric vehicles (EVs) is critical to sustainability. There are various economic, environmental, and social factors affecting the widespread use of EVs. This study uses the Best Worst method (BWM) to identify and prioritize the main criteria affecting the adoption of EVs from a sustainability perspective. Three critical barriers were identified in the literature review. The findings show that economic factors, particularly high initial costs and high battery costs, are the most significant barriers to EV adoption. Environmental factors such as the ecological impacts of battery production and the life cycle impacts of EVs also pose substantial challenges. In addition, social factors such as a lack of knowledge about electric vehicles, low model diversity, and a lack of environmental awareness prevent the transition to EVs. The study emphasizes that reducing economic barriers, developing sustainable production practices, and implementing strategies to increase consumer awareness are necessary to accelerate the adoption of EVs.