Sürdürülebilirlik ve yenilikçilik kapsamında tüketicilerin elektrikli araç satın alma niyetinin incelenmesi: Konya ili örneği
Investigation of consumers' intent to purchase electric vehicles within the scope of sustainability and innovation: The case of Konya province
  1. Tez No: 859810
  2. Yazar: EMEL ÖZKÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sürdürülebilir tüketiciler, doğal kaynakların ve çevresel bileşenlerin bugünün ve gelecek nesillerin hak ve faydalarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde kullanımını dikkate alan, ekolojik dengenin korunmasını önemseyen tüketicilerdir. Tüketici yenilikçiliği, tipik tüketim kalıplarını aşma ve farklı ürün veya markaları satın alma eğilimidir ve bu, yeni teknolojinin benimsenmesinin önemli bir bileşenidir. Yeniliklerin benimsenmesini ve yayılmasını teşvik eden tüketici yenilikçiliği, özellikle sürdürülebilir ürünlerin yaygınlaştırılmasında büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda araştırma, tüketicilerin yeni ve çevre dostu bir ulaşım şekli olan elektrikli araçlara yönelik yaklaşımlarını sürdürülebilir tüketim ve tüketici inovasyonu perspektifinden belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca uygun olarak katılımcıların elektrikli araç satın alma isteğini cinsiyete, medeni duruma, yaşa, eğitim durumuna, mesleklere ve aylık gelir gibi demografik değişkenlere göre fark analizler ile değerlendirilmiştir. Bunun yanında elektrikli araç satın alma niyetinin; sürdürülebilir tüketim yaklaşımı güdülenmiş tüketici yenilikçiliği ve elektrikli araç satın alma bilgisi ile aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla açıklayıcı faktör analizleri yapılmıştır.Bu bağlamda sürdürülebilir tüketim ve tüketici yenilikçiliği yaklaşımlarının tüketicilerin yeni elektrikli araç satın alma niyetleri üzerinde ne derece etkili olduğunu belirlemeye çalışacağından bu araştırmanın literatüre önemli bir etki yaratacağı düşünülmektedir. Literatür incelendiğinde sürdürülebilir tüketim, tüketici inovasyonu, elektrikli araç bilgisi ve satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi birlikte inceleyen bir araştırmaya rastlanmadığı görülmektedir. Bu bakımdan araştırmanın literatürde önemli bir rol oynayacağına inanılmaktadır. Araştırma sonuçlarının, pazarlama sektöründe pazarlama stratejilerini uygulayacak işletmelere yol gösterici olacağı ve önemli bir çalışma olarak literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable consumers are consumers who take into account the use of natural resources and environmental components in a way that does not negatively affect the rights and benefits of today and future generations, and care about the preservation of ecological balance. Consumer innovativeness is the tendency to exceed typical consumption patterns and purchase different products or brands, and is an important component of the adoption of new technology. Consumer innovation, which encourages the adoption and diffusion of innovations, is of great importance, especially in the dissemination of sustainable products. In this context, the research aims to determine consumers' attitudes towards electric vehicles, a new and environmentally friendly form of transportation, from the perspective of sustainable consumption and consumer innovation. In accordance with this purpose, the participants' desire to purchase an electric vehicle was evaluated by difference analysis according to demographic variables such as gender, marital status, age, education level, professions and monthly income. In addition, the intention to purchase an electric vehicle; Explanatory factor analyzes were conducted to examine the relationship between sustainable consumption approach-motivated consumer innovativeness and electric vehicle purchasing knowledge. In this context, this research will have a significant impact on the literature as it will try to determine to what extent sustainable consumption and consumer innovation approaches are effective on consumers' intentions to purchase new electric vehicles. It is thought that it will create When the literature is examined, it is seen that there is no research that examines the relationship between sustainable consumption, consumer innovation, electric vehicle knowledge and purchasing intention together. In this respect, it is believed that the research will play an important role in the literature. The results of the research will guide businesses that will implement marketing strategies in the marketing sector and will be an important study. It is thought that it will contribute to the literature.