İkizce Göleti (Ankara) kuşlarının temporal, spatial dağılımı ve antropojenik etkileri
Temporal, spatial distribution and anthropogenic effects of İkizce Pond (Ankara) birds
  1. Tez No: 957124
  2. Yazar: HAKKI TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kuşlar yüzyıllardan beri dünya genelinde hakkında en fazla araştırma yapılmış olan hayvan sınıflarından biridir. Kuş türlerinin belirlenmesi ve o alandaki dağılımlarının ortaya konulması oldukça önemlidir. Buradan hareketle, daha önce avifauna çalışması yapılmamış olan, Ankara ili , Haymana ilçesinde yer alan İkizce Göleti (Ankara) alanı, tez çalışma alanımız olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, tez çalışma alanında, 1. ve 2. Gözlem noktaları ile rastlantısal alan gözlemleri transet metodu uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bu metot kullanılarak elde edilen veriler, microsoft excel programında kayıt altına alınarak, Maker Pro 2.0 programı ile ilgili verilerin Familya ve Tür sayıları, çizelgeler halinde ortaya konulmuştur . Ayrıca, tez çalışma sahasın içinde bulunan, İkizce Göletindeki (Ankara) 1. ve 2. gözlem noktalarından, İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış, dönemlerine ait su ve toprak örnekleri elde edilmiş ve bunların analizleri de gerçekleştirilmiştir. Bu analiz hesaplamaları; su analizleri için Icp-Ms , toprak örneklerinin analizleri için ise, Panalytical Zetium marka XRF cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında elde edilen avifauna sonuçlarına göre; Sakar meke (Fulica atra) (Linnaeus,1758) , Bahri (Podiceps cristatus) (Linnaeus,1758), Çamurcun (Anas crecca) (Linnaeus,1758), Angut (Tadorna ferruginea) (Pallas, 1764) ve Yeşil baş (Anas platyrhymchos) (Linnaeus,1758), hakim türler olarak belirlenmiştir. Tez çalışması kapsamında yapılan su analizlerinin, Yaz dönemi gözlem sonuçlarına göre; Aliminyum miktarı; 1. Gözlem Noktasında, 2.46 (ppm) ve 2. Gözlem Noktasında ise, 2.34 ppm olarak bulunmuş ve bu yaz dönemi Aliminyum (ppm) analiz sonuçları, Tez çalışmamızda en yüksek Aliminyum analiz sonuçları olarak belirlenmiştir. Tez çalışmamız kapsamında yapılan Toprak analizlerinin, Kış gözlem sonuçlarına göre; Toprak'daki Oksijen ve Aliminyum miktarı; 1. Gözlem Noktasında, %54.22 (O2), %2.03 (Al) ve 2. Gözlem Noktasında ise, %54.61 (O2), %2.99 (Al) olarak bulunmuştur. Toprak örneklerinin analizlerinin, Kış Döneminde , hem Oksijen hem de Aliminyum miktarlarının yüzde oranları, 1. ve 2. gözlem noktasında en düşük seviyede olduğu belirlenmiştir. İkizce Göleti ( Ankara) Tez Alandaki su ve toprak analiz sonuçlarına bakıldığında, tespit edilen kısmi kirlilik, İkizce Göleti (Ankara) çevresinde yerleşik olan, Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü' ne bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün yaptığı tarımsal faaliyetler ve bu alanda yaşayan insanların antropojenik etkilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Birds have been one of the most researched animal classes in the world for centuries. It is very important to identify bird species and reveal their distribution in that area. Based on this, the Ikizce Pond (Ankara) area, located in the Haymana district of Ankara province, where no avifauna studies have been conducted before, was determined as our thesis study area. In this context, in the thesis study area, the 1st and 2nd observation points and random field observations were carried out by applying the transet method. The data obtained using this method was recorded in the Microsoft Excel program, and the Families and Species numbers of the data related to the Maker Pro 2.0 program were presented in tables. In addition, water and soil samples belonging to the Spring, Summer, Autumn and Winter periods were obtained from the 1st and 2nd observation points in Ikizce Pond (Ankara), located within the thesis study area, and their analyzes were carried out. These analysis calculations; Icp-Ms was used for water analysis, and Panalytical Zetium brand XRF device was used for analysis of soil samples. According to the avifauna results obtained within the scope of the thesis study; Clumsy Meke (Fulica atra) (Linnaeus,1758), Bahri (Podiceps cristatus) (Linnaeus,1758), Teal (Anas crecca) (Linnaeus,1758), Angut (Tadorna ferruginea) (Pallas, 1764) and Greenhead (Anas platyrhymchos) (Linnaeus,1758) were determined as the dominant species. According to the summer period observation results of water analyzes carried out within the scope of the thesis study; Aluminum amount; At the 1st Observation Point, it was found to be 2.46 (ppm) and at the 2nd Observation Point, it was found to be 2.34 ppm, and the Aluminum (ppm) analysis results of this summer period were determined as the highest Aluminum analysis results in our thesis study. According to the winter observation results of the soil analyzes carried out within the scope of our thesis study; The amount of Oxygen and Aluminum in the Soil; At Observation Point 1, it was found to be 54.22% (O2), 2.03% (Al) and at Observation Point 2, it was 54.61% (O2), 2.99% (Al). Analyzes of soil samples revealed that the percentages of both Oxygen and Aluminum were at their lowest levels at the 1st and 2nd observation points during the Winter Period. Ikizce Pond (Ankara) Considering the water and soil analysis results in the Thesis Area, it is thought that the partial pollution detected is caused by the agricultural activities carried out by the Central Research Institute of Field Crops affiliated with the General Directorate of Agricultural Research of the Ministry of Agriculture, located around Ikizce Pond (Ankara), and the anthropogenic effects of the people living in this area.