Tüketici algısı ve gıda güvenliği açısından süt tüketimi
Milk consumption in terms of consumer perception and food safety
  1. Tez No: 957128
  2. Yazar: NİHAN BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye'de büyük ölçekli süt işletmelerinin sayısı arttıkça, modern tesislerde hijyenik üretim yapılmaya başlanmıştır. Ancak, açıkta satılan sütlerin sağlık riskleri taşımasına rağmen tüketimi devam etmektedir. Bu çalışmada son zamanlarda sıkça duyulan“gıda güvenliği”ve“gıda güvencesi”ile ilgili endişeleri göz önüne alarak, Ankara'daki 18 yaş üstü tüketicilerin neden sokak sütü gibi 'riskli bir gıda' tüketmeye devam ettiğini üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Sonuçlar, tüketicilerin %39,1'inin çoğunlukla tazeliği ve ev yapımı yoğurt ve peynir için uygunluğu nedeniyle çiğ sütü tercih ettiğini göstermiştir. Pastörize süt, çoğunlukla marka güveni ve katkı maddelerinin olmaması nedeniyle (%42,2) tercih edilmiştir. UHT süt (%17,7), daha uzun raf ömrü ve rahatlığı nedeniyle seçilmiştir. Yüksek eğitim düzeyine sahip gruplar, mikrobiyolojik güvenlik endişeleri nedeniyle işlenmiş sütü daha fazla tercih ederken, daha düşük gelir grupları geleneksel alışkanlıklar ve maliyet hususları nedeniyle çiğ süte yönelmiştir. Her ne kadar çiğ süt, tüketiciler tarafından daha sağlıklı ve doğal bir ürün olarak algılansa da, bu çalışmada potansiyel riskler konusunda tüketici bilgi düzeyinin yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the number of large-scale dairy enterprises increases in Turkey, hygienic production has started in modern facilities. However, despite the health risks associated with raw milk sold openly, its consumption continues. In this study, a survey was conducted to understand why consumers aged 18 and above in Ankara continue to consume“risky food”such as street milk, considering the recent concerns frequently raised about“food safety”and“food security.”The results showed that 39.1% of consumers preferred raw milk mainly due to its freshness and suitability for homemade yogurt and cheese. Pasteurized milk was preferred by 42.2% of participants, mostly due to brand trust and the absence of additives. UHT milk (17.7%) was chosen for its longer shelf life and convenience. Highly educated groups were more likely to choose processed milk due to microbiological safety concerns, while lower-income groups were inclined toward raw milk due to traditional habits and cost considerations. Although raw milk is perceived by consumers as a healthier and more natural product, this study revealed that consumer awareness of its potential risks is insufficient.