Üniversite öğrencilerinin gıda güvenliğinin sokak lezzetleri tüketimine etkisi: Ankara ili örneği
The impact of food safety on street food consumption among university students: The case of Ankara province
- Tez No: 955280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA CELİLOĞLU AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin gıda güvenliği algısının sokak lezzetleri tüketim tercihleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sokak lezzetleri, hızlı tüketim ve ekonomik oluşları nedeniyle özellikle gençler tarafından tercih edilmekte, ancak hijyen koşulları halk sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Çalışmanın önemi, artan sokak lezzeti tüketimiyle birlikte gıda güvenliğine dair farkındalık düzeyinin belirlenmesi ve tüketici tercihlerini etkileyen unsurların ortaya konmasıdır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmuş; 500 öğrenciye anket uygulanmıştır. Ankara'nın seçilme nedeni, yüksek öğrenci nüfusu ve farklı sosyo-ekonomik grupların bir arada bulunmasıdır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, kadın öğrenciler hijyene erkeklerden daha fazla önem vermektedir. Yaş ve gelir düzeyi arttıkça sokak lezzetlerinde hijyen beklentisinin yükseldiği, eğitim düzeyiyle birlikte hijyen hassasiyetinin arttığı belirlenmiştir. Sık tüketenlerin ise lezzet ve fiyatı önceliklendirdiği görülmüştür. Sonuç olarak, sokak lezzetlerine yönelik tercihlerin demografik faktörler ve gıda güvenliği algısı doğrultusunda anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of university students' food safety perceptions on their street food consumption preferences. Street foods are frequently preferred by young consumers due to their affordability and accessibility, yet their hygiene conditions pose significant public health concerns. The study highlights the importance of identifying how food safety awareness influences consumption behaviors in this context. The research was conducted with 500 university students residing in Ankara, selected for its large student population and socio-economic diversity. Data were collected through a questionnaire and analyzed using SPSS. Findings indicate that female students prioritize hygiene more than males. Hygiene expectations increase with age and income, while frequent consumers focus more on taste and price than hygiene. Overall, street food consumption habits significantly vary based on demographic factors and food safety perceptions.