Ortaokul beden eğitimi ve spor öğretim programı kazanımlarının bütünleşik bağlamda değerlendirilmesi
Evaluation of middle school physical education and sports curriculum learning outcomes in an integrated context
  1. Tez No: 957146
  2. Yazar: ÖZGE TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, ortaokul beden eğitimi ve spor öğretim programı kazanımlarının, bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanlar açısından bütünleşik bir bağlamda değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Günümüzde beden eğitimi ve spor dersleri, sadece fiziksel gelişimi desteklemekle kalmayıp öğrencilerin sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini eş zamanlı olarak geliştirmeyi hedefleyen bütüncül bir yapı sergilemektedir. Bu bağlamda, öğretim programlarının değerlendirilmesi, öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek biçimde planlanması açısından kritik bir önem taşımaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden Durum Çalışması (Case Study) ile yapılandırılmış ve iç içe geçmiş tek durum deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu beden eğitimi öğretmenleri, akademisyenler, öğretmen adayları ve mezun öğrenciler oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde kullanılan yöntem bireysel ve odak grup görüşmeleridir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu ve doküman analizi kontrol listesi kullanılmıştır. Veriler E. Eisner'ın Eğitsel Eleştiri Modeli aşamalarına uygun olarak analiz edilmiştir. Katılımcı görüşleri doğrultusunda, programın uygulanmasında çeşitli altyapı eksiklikleri, zaman yetersizlikleri ve kazanımların uygulanabilirliğine dair sorunlar tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin hareket becerilerinin geliştirilmesi, spora karşı tutumlarının olumlu yönde şekillendirilmesi ve disiplinler arası geçişlerin desteklenmesi açısından programın önemli fırsatlar sunduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, beden eğitimi öğretim programlarının sadece psikomotor değil, aynı zamanda duyuşsal ve bilişsel gelişimi de destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılması gerektiği önerilmektedir. Araştırma, bu yönüyle spor bilimleri ve eğitim alanında yapılan müfredat geliştirme çalışmalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the learning outcomes of the middle school physical education and sports curriculum in an integrated context, considering cognitive, affective, and psychomotor domains. Today, physical education and sports courses not only support physical development but also aim to simultaneously foster students' social, emotional, and cognitive skills within a holistic framework. In this regard, the evaluation of curricula is critically important in terms of planning programs that serve the multifaceted development of students. The research was structured using the Case Study design, one of the qualitative research methods, and was conducted with an embedded single-case design. The study group consisted of physical education teachers, academicians, pre-service teachers, and graduate students. Data collection methods included individual and focus group interviews, observations, and document analysis. Semi-structured interview forms, observation forms, and a document analysis checklist were used as data collection tools. The data were analyzed in accordance with the stages of Elliot Eisner's Educational Criticism Model. Based on participant views, various issues were identified in the implementation of the curriculum, such as infrastructure deficiencies, lack of time, and challenges related to the applicability of the learning outcomes. However, it was also observed that the program offers significant opportunities in terms of improving students' movement skills, shaping positive attitudes toward sports, and supporting interdisciplinary transitions. As a result, it is recommended that physical education curricula be restructured not only to support psychomotor development but also to address affective and cognitive development. In this respect, the study aims to contribute to curriculum development efforts in the fields of sports sciences and education.