Engelli çocuğa sahip annelerde bel biyomekaniği ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between low back biomechanics and sleep quality in mothers with disabled children
  1. Tez No: 957199
  2. Yazar: EDA NURSU ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KONAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, normal gelişim gösteren çocuğa sahip anneler (NÇA) ile dezavantajlı grup olduğu düşünülen fiziksel engelli çocuğa sahip anneler (FEÇA) arasındaki ilişkinin bel biyomekaniği ve uyku kalitesi açısından her iki grupta incelenmesi ve olası maruziyetlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamızdaki katılımcılar FEÇA (deney) ve NÇA (kontrol) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her bir grupta da dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 51 gönüllü katılımcı olmak üzere toplamda 102 gönüllü katılımcı ile çalışmamıza dahil edilmiştir. Her iki gruptaki katılımcıların ağrı parametrelerini sorgulamak için Vizüel Analog Skala (VAS), uyku kalitelerini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve bel ağrısının günlük yaşam aktivitelerine olan etkisini sorgulamak için Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi uygulanmıştır. Her iki gruptaki katılımcıların bel biyomekaniğini karşılaştırabilmek için aynı kas kısalık testleri ve kas kuvvet testleri uygulanmıştır. Kas kısalık testleri kapsamında Otur Uzan Testi ile hamstring ve gastroknemius kasları, Modifiye Thomas Testi ile kalça fleksör kasları ve Modifiye Ober Testi ile tensor fasya lata kasının kısalığı değerlendirilmiştir. Kas kuvvet testleri kapsamında anterior gövde fleksörlerinin alt ve üst parçaları, oblik gövde fleksörleri, gluteus medius ve izole olarak gluteus maksimus ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar her iki grupta karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 Paket Programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between mothers of typically developing children (MOTDC) and mothers of physically disabled children (MOPDC), who are considered to be a disadvantaged group, in terms of low back biomechanics and sleep quality in both groups and to reveal possible exposures. The participants in our study were divided into two groups as MOPDC (experimental) and MOTDC (control). A total of 102 volunteer participants were included in our study, 51 of whom met the inclusion and exclusion criteria in each group. Visual Analog Scale (VAS) to question pain parameters, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) to evaluate sleep quality, and Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire to question the effect of low back pain on daily life activities were applied to participants in both groups. The same muscle shortness tests and muscle strength tests were applied to compare the low back biomechanics of the participants in both groups. Within the scope of muscle shortness tests, hamstring and gastrocnemius muscles were evaluated with the Sit and Reach Test, hip flexor muscles with the Modified Thomas Test, and tensor fascia lata muscle shortness with the Modified Ober Test. Within the scope of muscle strength tests, lower and upper parts of anterior trunk flexors, oblique trunk flexors, gluteus medius and isolated gluteus maximus muscles were evaluated separately. All obtained results were compared in both groups. SPSS 22.0 Package Program was used in the analysis of the data.