Çocukluk çağı ruhsal travmalarının evlilik doyumuna etkisinde suçluluk duygusunun aracı rolü
The mediation role of guilt in the relationship between childhood psychological traumas on marital satisfaction
  1. Tez No: 957200
  2. Yazar: BERAY AKBAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmanın amacı ve problemi çocukluk çağı ruhsal travmaları ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide suçluluk duygusunun aracı rolünü incelemektir. Bunun yanında evlilik doyum düzeyi cinsiyet, yaş, evlilik yılı ve çocuk sayısı değişkenlerini açısından incelenmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Kartopu örneklem yöntemi kullanılarak ulaşılan 325 (%80,8) kadın ve 77 (%19,2) erkek olmak üzere toplam 402 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-33), Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ) ve Suçluluk Ölçeği (SÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 29.0 VE AMOS 25.0 kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; çocukluk çağı ruhsal travmaları ve evlilik doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve suçluluk duygusu arasında pozitif ve anlamlı ilişki ve suçluluk duygusu ve evlilik doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonucunda suçluluk duygusunun çocukluk çağı ruhsal travmaları ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim and problem of the study is to examine the mediating role of guilt in the relationship between childhood mental traumas and marital satisfaction. In addition, marital satisfaction level was examined in terms of gender, age, years of marriage and number of children. In this study, the relational survey model, which is one of the qualitative research methods, was used. A total of 402 participants, 325 (80.8%) women and 77 (19.2%) men, were reached using the snowball sampling method. Personal Information Form, Childhood Trauma Scale (CTQ-33), Marital Satisfaction Scale (MSS) and Guilt Scale (GS) were used as data collection tools. The data obtained in the study were obtained using IBM SPSS 29.0 and AMOS 25.0. According to the findings of the study, there was a significant negative relationship between childhood psychological traumas and marital satisfaction, a positive and significant relationship between childhood psychological traumas and guilt, and a significant negative relationship between guilt and marital satisfaction. As a result of the mediation analysis, it was found that guilt mediated the relationship between childhood psychological traumas and marital satisfaction.