10-12 yaş grubu yüzücülerde yüzme egzersizlerinin motor beceriler ve solunum fonksiyonlarına etkisi ile bu özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the effects of swimming exercises on motor skills and respiratory functions i̇n 10-12 age group swimmers and the relationship between these features
- Tez No: 957201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması; düzenli yüzme egzersizi yapan 10-12 yaş grubu öğrencilerde yüzme egzersizlerinin motor beceriler ve solunum fonksiyonlarına etkisi ile bu özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya, düzenli yüzme egzersizi yapan 20 öğrenci ve 20 sedanter öğrenci olmak üzere toplamda 40 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilere antropometrik ölçümler, çeşitli motorik performans testleri (otur-eriş, 20 m sürat, Illinois çeviklik, dikey sıçrama, 6 dakika yürüyüş, şınav, mekik, flamingo denge) ve spirometre cihazı aracılığıyla solunum fonksiyon testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS programı kullanılmış, verilerin dağılımının normallik göstermemesi sebebiyle gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi; değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde ise korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the effects of swimming exercises on motor skills and respiratory functions in 10-12 age group students who do regular swimming exercises and the relationship between these features. A total of 40 students, 20 of whom did regular swimming exercises and 20 of whom were sedentary students, participated in the study voluntarily. Anthropometric measurements, various motor performance tests (sit-reach, 20 m sprint, Illinois agility, vertical jump, 6-minute walk, push-ups, sit-ups, flamingo balance) and pulmonary function tests using a spirometer were performed. IBM SPSS program was used to analyze the data, Mann Whitney U test was used for comparisons between groups due to the non-normality of the distribution of the data, and correlation analysis was used to examine the relationships between variables.